Полша може да постави заграждения на границата си с руската Калининградска област, за да спре поток от африкански и азиатски мигранти, които могат да започнат да се опитват да преминават в идните седмици, заяви високопоставен полски служител, цитиран от Ройтерс.

Путин посети Калининград

Граничеща с Литва и Полша, които твърдо подкрепиха Украйна в конфликта с Москва, силно милитаризираният регион на брега на Балтийско море няма обща сухопътна граница с Русия, но е под контрол на режима на Путин. Припомняме, че в началото на септември руският президент посети областта. 

Генералният секретар на управляващата партия "Право и справедливост" Кшищов Соболевски заяви по Полското радио, че Варшава обмисля да построи по границата с Калининградска област ограда като тази на беларуската граница, предаде БТА.

"Ние ще трябва да укрепим нашите сили в този участък от границата и също така обмисляме... Да построим гранични укрепления, подобни на тези, които сега имаме на полско-беларуския участък", каза той.

Калининград остава блокиран въпреки споразумението с ЕС

Руски медии съобщиха, че Калининградска област е отворила своето небе за полети от Близкия изток и други райони на Азия с цел да привлича повече авиокомпании и туристи.

"След това, с което трябваше да се сблъскаме и все още се сблъскваме на полско-беларуската граница, и предвид отварянето на небето над Калининградска област за самолети от Турция, Сирия и Беларус, то може да се случи в идните седмици", каза по-късно Соболевски за Ройтерс, имайки предвид нарастващия брой пристигащи мигранти.

Кремъл каза, че няма да се меси в подобно решение. "Историята всеки път доказва глупостта на решенията за изграждане на стени, защото след години или десетилетия всички стени падат", заяви говорителят на Кремъл Дмитрий Песков.

Според Соболевски има признаци за появяването на по-големи групи мигранти на беларуската граница.

ЕС: Литва трябва да разреши железопътния транзит на руски стоки към Калининград

Полша обвинява Русия и нейния съюзник Беларус, че използват мигранти като част от "хибридна война" за дестабилизиране на Европа. В условията на повишено напрежение заради войната в Украйна полските власти се страхуват от повторение на кризата през 2021 г., когато хиляди мигранти от Африка и Близкия изток се опитаха да преминат през границата откъм Беларус.

Минск тогава отрече да е бил отговорен за тази ситуация и да е докарвал със самолети хора, искащи да влязат в Европейския съюз. Беларуските власти обвиниха Полша и ЕС за хуманитарната криза, довела до смъртта на няколко мигранти в горите по границата.

Най-интересните разговори от ефира на Дарик слушайте в подкаста на радиото в SoundcloudSpotifyApple Podcasts и Google Podcasts

Следете най-актуалното от деня на страницата ни във Фейсбук

За забавни видеа ни последвайте в TikTok

Следвайте ни и в Инстаграм