Деня на тракийската памет и 109 години от разорението на тракийските българи отбелязаха днес с национално поклонение в Мемориален комплекс-Маджарово.

Тържественото възпоменателно поклонение със заупокойна молитва бе пред Пантеона на загиналите тракийци там. По-късно венци и цветя бяха поднесени пред паметниците на войводите Димитър Маджаров, Руси Славов и Капитан Петко войвода. 


Сред официалните гости бяха генералният консул на България в Истанбул Васил Вълчев и в Одрин Борислав Димитров, консулът в Истанбул Радослава Кафеджийска, лидерът на „Български възход“ Стефан Янев с избрания за депутат от Хасковско Тихомир Георгиев, новият хасковски народен представител от ПП „Продължаваме промяната“ Веселин Недев, отец Александър Чъкърък от храма „Св. Георги“ в Одрин и областният управител на Хасково Минко Ангелов.


Организатори на поклонението са Община Маджарово и Съюзът на тракийските дружества в България, чийто председател Красимир Премянов също бе сред участниците.

Секретарят на община Маджарово Татяна Стоянова призова: „Да помним завета на тракийци: не забравяйте, но не прощавайте! Да помним миналото си и да предаваме от поколение на поколение историческата истина, за да не се повтаря никога повече.“


В ритуала се включиха още кметовете на Харманли Мария Киркова и Свиленград Анастас Карчев, заместник-кметът на Ивайловград Светла Павлова, директорът на ДГС-Маджарово Никола Павлов, представители на централното ръководство на Съюза на тракийските дружества, на върховния му комитет, на Тракийски научен институт, Националния младежки тракийски съюз, Националния женски тракийски съюз и тракийските дружества от цялата страна.


Тракийският мемориален комплекс с пантеон-костница, параклис „Св. Петка Българска“ и паметник-символ „Тракия без граници“ край Маджарово е обявен за исторически паметник на културата с местно значение. Той е изграден в памет на избитите край село Ятаджик (дн. Маджарово) бежанци от най-големия погром над българите в Източна Тракия през 1913 г. По инициатива на местните тракийски дружества през 1928 г. за първи път се организира поклонение на лобното място, превърнало се в традиция и до днес. По-късно, през 1948 г., е построен пантеонът, където са преместени костите на избитите тракийски бежанци. На откриването му е присъствал лично войводата Димитър Маджаров, който разказва спомените си на очевидец и пряк участник в трагичните събития от 1913 г. Впоследствие е изграден паметникът-символ „Тракия без граници“, а през 1995 г.– и параклисът „Св. Петка Българска“.