В третия ден от стачката на градския транспорт сред служителите върви подписка за безсрочни стачни действия на всички видове обществен транспорт, включително и метрото. През почивните дни пък се очертава тролеите, трамваите и автобусите отново да останат в депата. За времето, в което стачкуват, служителите на градския транспорт няма да получават заплати. Това каза пред Дарик радио председателят на Федерацията на транспортните работници към КТ „Подкрепа“ Иван Кирилов. Кирилов е и общински съветник от БСП, но отрича обвиненията, че стачката на транспорта има политически контекст.

Пред депата и днес се събраха стачкуващите, които поддържат исканията от предходните дни. Дафинка Димитрова е ватман от 1987 г. Тя коментира, че след вчерашната среща между кмета Терзиев и представителите на протеста служителите в транспорта са обезверени. 

„Искаме да имаме една хубава заплата, искаме почивките, искаме отпуските,а това, за да го искаме – трябва да има хора. Има хора, които искат да работят извънредно, за да могат да си покрият разходите, за да вземат някой лев повече. Това е за сметка на стреса, на умората, на здравето”, каза тя. 

А през предстоящите почивни дни се очаква трамваите, тролеите и автобусите на градския транспорт отново да останат по гаражите. Причината – липсва разбирателство. Транспортът отстъпил от 400-те лева увеличение и поискал 300, но кметът предложил 180

„Кметът вчера каза, че дори и 10 месеца да стачкуват пак няма да се разпише да им се вдигнат заплатите с 300 лв. Те това нещо го разбраха и казаха „добре, ако трябва и повече от 10 месеца”, каза Иван Кирилов от  КТ „Подкрепа”. 

А сред транспорта тръгнала и нова подписка – да стачкуват всички без изключения

„За безсрочни стачни ефективни действия за всички дружества – включително метрото, включително ЦГМ”, посочи Кирилов.

За да започне масовата стачка са нужни подписите на 50% + 1 от всички служители. През последните дни именно метрото, с допълнителни влакове по линиите, пое голяма част от пътникопотока на стачкуващия транспорт. 

А от първия ден на стачката към протеста на транспорта се отправят обвинения за политически нюанси. Един от аргументите в тази теза, е че синдикалистът Иван Кирилов е и общински съветник от БСП. 

„Аз съм от 10 години на централно ниво във Федерация на транспортните работници в „Подкрепа”. От 30-и януари съм общински съветник. Дали съм общински съветник или синдикалист – както съм и двете, аз трябва да защитавам работниците. Нищо политическо няма в този протест”, заяви Кирилов. 

А в контекста на неработещият наземен транспорт, Габриела Руменова от „Ние, потребителите” отправи съвет към гражданите. 

„Да се обърнат към дружеството със запитване на какво обезщетение и компенсация могат да разчитат в резултат на непредоставената услуга, която те са си платили с оглед на това, че сега им се налага да правят допълнителни разходи, за да се придвижат до местата, на които трябва да стигнат”.

Пред NOVA пък кметът Васил Терзиев заяви, че чака становище от Центъра за градска мобилност дали са възможни компенсации. Обсъжда се безплатно паркиране в синя и зелена зона, както и вариант за шофиране в бус-лентите, докато тече стачката.