Наскоро екипът на Министерството на електронното управление изготви нови правила за институционална идентичност на интернет страниците на българските администрации, които бяха публикувани за обществено обсъждане.

Една от промените, която влиза по настояване на министъра на електронното управление Божидар Божанов, е интернет страниците на институциите да използват българска кирилица, тъй като масовите шрифтове използват руския вариант на кирилица, което според министъра е неоптимално.

В предаването "Седмицата" на Дарик радио Божидар Божанов обясни, че разликата между българския и руския шрифт в само визуална. "Фактически раликата е в три букви. В т.нар. бъларска кирилица г, д и т се изписват по курсивния вариант", посочи той.

Подготвена ли е България за кибератаки?По думите му използването на друг шрифт не е загуба или придобиване на идентичност, но е едно от много парчета от някакъв пъзел. "В коментара си казах, че това е много дребна стъпка, но е действие, което е хубаво и редно да направим", каза министърът.

Божанов: Започваме миграция на сървърната инфраструктура към държавния облак

По отношение на административните сайтове, които е заварил, когато е станал министър, Божидар Божанов обясни, че те се намират в различен стадий. 

"На централните администрации са по-скоро добре изглеждащи. За хора с увреждания има директива, има провеки дали те отговарят. Мисля че повечето от тези проверки завършват с предписания, които след това биват оправяни. Това, което не е окей, е цялата структура - това че тя е разнородна между различните администрации", коментира министър Божанов.

Подготвена ли е България за кибератаки?Министърът на електронното управление очерта и различните видове кибератаки.

Той обясни, че най-стандартните кибератаки в последните години са т.нар. "дидос" - отказ от услуга. "Пускаш прекалено много трафик от заразени компютри и сайтът спира да работи. Този тип атаки нямат деструктивен ефект, те просто спират достъпа - създават шум и потенциално паника", посочи Божидар Божанов.

Друг вид имиджови атаки са "defacement" атаките - хаква се сайта, на първата му страница се слага нещо друго. "Това се случи наскоро и в България със стриймовете на няколко медии - Путин се появи на LGBT флаг", припомни министърът на електронното управление.

Карикатура на Путин „изгря“ вместо стрийм в няколко български медии

Другият вид кибератаки са такива, при които има изтичане на данни - НАП например. "Източваш данните и после ги пускаш - потенциален риск за хората, чиито данни са изтекли", каза Божанов.

Има и деструктивни атаки - такива, които унищожават данни, допълни министърът.

"Има и друг вид, който води до последствия във физическия свят - спиране на тока например, което може да доведе до загуба на човешки живот", коментира Божанов. 

По думите му в България повече фокус има върху най-деструктивните атаки - там през годините е хвърляно повече усилие. "Другите са по-скоро занемарявани. Да хакнеш Фейсбук страницата на някое министерство е по-скоро вероятно", посочи министърът на елетронното управление.

Целия разговор с Божидар Божанов чуйте във видеото.

Най-интересните разговори от ефира на Дарик слушайте в подкаста на радиото в SoundcloudSpotifyApple Podcasts и Google Podcasts

Следете най-актуалното от деня на страницата ни във Фейсбук

Следвайте ни и в Инстаграм