Заплатата за издръжка у нас расте, показват данните на КНСБ за първото тримесечие на тази година. 1394 лв. са необходими за един работещ, живеещ сам човек. 2509 лв. трябват за месечната издръжката на едно тричленно семейство с двама възрастни и едно дете до 14 години. 

Тревожни сигнали за пазара на труда - фирмите не търсят работници

За да излезе сметката, заплатата за издръжка бруто трябва да е в размер на 1796 лв. за живеещ сам човек и 3233 лв. за тричленно семейство. Според синдиката едва 2/3 от работещите у нас достигат заплата, необходима за издръжка. 

Президентът на КНСБ Пламен Димитров уточни, че доходът, необходим за издръжка, нараства с 3,1% на тримесечна база и с 14,6% на годишна база. „С 320 лв. повече за 1 година за тричленното домакинство и 178 лв. нетно повече на самостоятелно работещ”, уточни той. 1 млн. 747 хил. лица не могат да  достигнат тази заплата, което представлява около 69,6 на сто от наетите лица у нас.

С 16,9% по-високи са приходите и с 19,1% - разходите на българина през 2022 г.

Виолета Иванова от синдиката бясни кои са факторите, повлияли на динамиката на доходите за издръжка на живот. При цените на нехранителните стоки и услуги има спад на тримесечна база, но на годишна база има увеличение. Сред тях са цените на природния газ, тока за бизнеса и петрола.

Ръст има при средните цени в голяма част от групата на хранителните стоки, с около 23%. Ръст има още при месото и месните продукти.

Пламен Димитров отчете, че въпреки спада на цената слънчогледа и хлебната пшеница, при хлябът тенденцията е обратна.

Спад на инфлацията през март. Какво поскъпна и какво поевтиня?

От КНСБ отчитат ръст и при цените на услугите в заведенията за бързо хранене.

Икономистът Любослав Костов уточни, че цените в големите вериги нараства повече в сравнение с малките магазини. А ако миналата година 20 жизненоважни стоки от малката потребителска кошница сте купували за 86 лв., сега са ви нужни 108 лв., което е с 26% повече.

Според Пламен Димитров спекулата на пазара у нас продължава. От КНСБ настояват за приемане на Закон за държавния бюджет, втора актуализация на минималната работна заплата и достигането ѝ до размер от 850 лв., въвеждане на необлагаем минимум и ръст минимум от 10% за 2023 г. на всички заплати.

Всеки трети успява да се пенсионира преди възрастта за пенсия

darik.bg вече ви разказа за първи сигнали за проблеми на пазара на труда, който досега остана незасегнат от икономическата криза. Сериозна разлика в безработицата у нас в големите градове и малките общини показаха данни на Агенцията по заетостта. Според тях в 11 области у нас всеки трети безработен не може да намери работа повече от 1 година. Средно за страната продължително безработните са 24 на сто и делът им остава сравнително висок, показват данни на Агенцията по заетостта към края на миналата година.

12% по-високи пенсии от 1 юли предвижда проектобюджета на ДОО

Най-тежка е ситуацията във Видин, Враца и Монтана, където хората без работа повече от година са над 40 на сто от незаетите. Над 30% пък е делът им в Плевен, Разград, Русе, Силистра, Сливен, Търговище и Шумен. Само в три града – Бургас, Габрово и София хората, останали дълго без работа, са под 10 на сто, като в столицата почти няма регистрирани трайно безработни, сочат официалните данни на агенцията. В София едва 242-ма души са били без работа повече от 1 година, като това са едва 2,4% от всички, но това са само данни от регистрираните безработни.

Още по темата четете тук

Всичко за 49-ото Народно събрание четете ТУК

Най-интересните разговори от ефира на Дарик слушайте в подкаста на радиото в SoundcloudSpotifyApple Podcasts и Google Podcasts

Следвайте ни във Фейсбук, TikTok и Инстаграм