Православната църква почита днес църковния празник Рождество на Пресвета Богородица. Денят, в който се е родила Света Дева Мария, е един от 12-те най-големи християнски празници, известен в народната традиция като Малка Богородица.
Родителите на Светата дева - праведните Йоаким и Ана, били щедри и милостиви, но бездетни хора от Назарет. Погълнат от скръб, Йоаким отива в пустинята, където прекарва в строг пост и молитва 40 дни. Ана също се моли горещо на Бога да я дари с рожба. Господ Бог чува молбите им. Пред Света Ана се явява ангел, който й казва, че ще роди благословена дъщеря на име Мария, заради която ще бъдат благословени всички земни родове. Света Ана дава обет, че ще обрече детето си на Бога.
Когато малката Мария навършва три години, родителите я завеждат в Йерусалимския храм и така изпълняват обещанието си да предадат своята единствена рожба в служба на Бога. Мария остава да живее в храма, като приема върху себе си дълга да лекува в скръбта им всички самотни и изоставени хора.
Напуска земния живот на 64-годишна възраст на 15 август.
На 8 септември православната църква прославя Божията майка като пазителка на християнското семейство и покровителка на родилката и детето.
Ето какво представлява Богородична пита и нейната символика:
В чест на Богородица се меси Богородичен хляб. По традиция той се намазва с мед. Може да се украси с тестени фигури - пиленца или слънца, които са символ на детството. Разчупва се и от него ядат всички в семейството. Богородица е покровителка и на самотните и изоставени хора, както и утешителка на сирачетата.
Едно парче от питката се оставя за животните, като трохи от него се смесват с храната им. Друго парче се нарича за къщата и се оставя край иконата или кандилото, за да я пази Богородица дома.
В някои краища на България това парче хляб се пази до 26 декември, когато се отбелязва Събор на Пресвета Богородица.