През януари в Медицинския център на Университета Мериленд в Балтимор на 57-годишния Дейвид Бенет е трансплантирано сърце от генетично модифицирано прасе.
Първият човек, на когото е трансплантирано сърце от генетично модифицирано прасе по време на новаторска операция, почина във вторник следобед в Медицинския център на Университета Мериленд два месеца след трансплантацията.
Американски хирурзи за първи път трансплантираха успешно сърце от прасе на човек
Дейвид Бенет старши, на 57 години, е имал тежко сърдечно заболяване и се е съгласил да получи експерименталното свинско сърце, след като е бил отхвърлен от няколко списъка на чакащите за получаване на човешко сърце.
Не е ясно дали тялото му е отхвърлило чуждия орган. "Причината за смъртта му не е установена", заяви говорител на болницата.
Служители на болницата заявиха, че не могат да коментират допълнително причината за смъртта, тъй като лекарите все още не са извършили обстойна проверка. Те планират да публикуват резултатите в рецензирано медицинско списание.
Защо опряхме до животните в търсене на органи и тъкани за трансплантация?
Д-р Бартли Грифит, хирургът, извършил трансплантацията, заяви, че персоналът на болницата е "съкрушен" от загубата на г-н Бенет.
„Той беше смел и благороден пациент, който се бореше докрай", каза д-р Грифит. "Г-н Бенет стана известен на милиони хора по света със своята смелост и непоколебима воля за живот."
Сърдечната трансплантация беше една от поредица пионерски процедури през последните месеци, при които органи от генетично модифицирани прасета бяха използвани за заместване на органи при хора. Процесът, наречен ксенотрансплантация, дава нова надежда за десетки хиляди пациенти с болни бъбреци, сърца и други органи, тъй като има остър недостиг на донорски органи.
Най-интересните разговори от ефира на Дарик слушайте в подкаста на радиото в Soundcloud, Spotify, Apple Podcasts и Google Podcasts
Следете най-актуалното от деня на страницата ни във Фейсбук