Летните горещини са зад гърба ни. Колкото и да стане горещо през септември, то няма нищо общо с жегите от юли и август. Лятото преваля, навлизаме в есента. Макар до 22 септември да сме в астрономическото лято, то реално приключва в края на август и от септември вече сме в есенния сезон.
Черноморието продължава да е под влиянието на център на ниско налягане разположен в западните части на Черно море. Това води до по-лошо време, условия за гръмотевични бури, проливни валежи, дори по-необичайните метеорологични явления като водни смерчове. Такъв бе засечен в морето източно от Крапец на 29 август, възможно е в следващите 24 часа да има и още.
Заради този черноморски циклон, не само Източна България, но и в останалата част от страната ще се развива купесто-дъждовна облачност и днес, но и в събота, се очакват валежи от дъжд, на места придружени от гръмотевици. Това са добри новини, стига валежите да не са проливни, тъй като това са крайно необходими валежи след горещите периоди през изминалото лято. А те бяха доста. През юни - 9 последователни дни с температури над 31 градуса в района на София. През юли - 17 последователни дни, а през август - 12. Необичайно, горещо лято.
Следващата седмица ще е по-стабилна от гледна точка на валежите, ще вали, но на по-малко места и то главно в планинските райони, вероятно на Южна България, а относително температурите ще се повишат и в низините на страната ще са до 32 - 34 градуса, в отделните дни. В района на София до около 30 градуса, а по-често под тези стойности.
В края на следващата седмица, около 5 - 7 септември, част от синоптичните модели прогнозират нов Черноморски циклон, който е възможно отново да влоши времето по Черноморието. Това е предварителна прогноза.
Като казахме циклони, тук е мястото да споменем, че в седмицата след 9 септември е възможно от запад към страната да се придвижи средиземноморски циклон и това ще е свързано с нови валежи. Това е само тенденция, ще трябва да уточняваме през следващата седмица, дали това ще се реализира.
Динамиката на атмосферата се засилва относително с навлизането на Северното полукълбо в есента. Ето защо и времето ще бъде по-динамично и горещите отрязъци от деня ще бъдат по-малко и по-бързо ще отшумяват.
Все пак прогнозите за септември са, че месецът ще бъде с температури над обичайните, но това ще установим със сигурност в края на периода.
Метеоролозите са озадачени от относителната липса на урагани в Атлантика. Независимо, че американците прогнозират сезон на ураганите далеч по-активен от обичайното, което бе подето от апологетите на климатичната катастрофа като признак за съществени промени в климата, то до момента имаме само 5 наименувани бури, което е крайно необичайно. Разбира се, има време до края на септември, през октомври и ноември да видим урагани, но всъщност не е ясно какво точно ще се случи.
Повърхностните води на световния океан започнаха да понижават температурата си от високите стойности, които бяха постигнати през последните месеци, вероятно и заради Ел Ниньо, който повишава относително глобалните температури, това също показва, че климатичната система се саморегулира с процеси, които ние все още не познаваме достатъчно.
Над Европа ще е относително топло в следващите дни, особено в източните части на континента. По съществено захлаждане се очаква след 9 септември, когато над западните части ще нахлу по-хладен океански въздух и това ще понижи температурите дори под 20 градуса.
Глобалната приземна температура, която следим се понижи още малко и в момента е 14,36 градуса, с 0,36 градуса по-висока от приетата за норма температура от 14 градуса.