С множество концерти и празнично шествие, в което се включиха хиляди, Пловдив посрещна един от най-светлите български празници 24 май – Ден на светите братя Кирил и Методий, на българската азбука, просвета и култура и на славянската писменост.

Денят започна с литургия в храм „Св. св. Кирил и Методий“, отслужена от Пловдивския митрополит Николай.

След поднасянето на венци и цветя пред паметника на светите братя Кирил и Методий започна шествието към площад „Централен“, в което се включиха ученици, учители, студенти и дейци на културата.

Веднага след това, на официална церемония в Актовата зала на Хуманитарната гимназия „Свети Свети Кирил и Методий“, бяха удостоени с Почетен знак ректори на висши училища и с Почетна значка и грамоти учители, директори и други педагогически специалисти. 

Празничната програма продължи с тържество с официални слова, церемония по поднасяне на венци и цветя и празничен молебен, отслужен от Негово Високопреосвещенство Пловдивският митрополит Николай, който заяви, че 24 май е най-българският празник, денят е посочен от Бог и трябва да бъде националния ни празник.

"Народът ни бе благословен да не живее в смъртната сянка на тъмнината, и на невежеството, а да получи незалязващата светлина на Богопознанието и това благодарение на Бога, на Който всяка година от 1851 г. до ден днешен народът благодари за Неговия спасителен промисъл към нашето отечество. 24 май е най-българският празник. Според мен това е националният празник на България. Това е празник, който сам Бог е посочил народът ни да празнува. Защото този празник не е свързан с интереси на чужди държави. Този празник си е наш и ако нещо ние, българите, можем и трябва да твърдим и отстояваме, че е наше и само наше - това е славянската писменост. Нещо, с което ние трябва да се гордеем пред целия свят – че и ние сме дали на света книга да чете“, каза Владиката.

„24 май е орисан да бъде сред най-обичаните и чаканите празници. А ние в Пловдив имаме привилегията да изпитваме особена гордост, че именно от нашия град тръгва инициативата на Найден Геров през 1851 година да се чества празникът на светите братя. Във времената на развитите технологии ние сме длъжни да не забравяме, че изречените думи и писаното слово на родния ни език са сила, енергия и вдъхновение. Да ни е честит Денят на българската просвета и култура и на славянската писменост!“, обърна се към всички гости и присъстващи кметът Здравко Димитров.

„На този ден, в който честваме магическа сила на българския език, нямаме право да го обиждаме с клишета“, каза в тържественото си слово Ива Ичевска, ученичка от Хуманитарна гимназия „Св. Св. Кирил и Методий“ от Пловдив в своето тържествено слово, посветено на 24 май - Деня на светите братя Кирил и Методий, на българската азбука, просвета и култура и на славянската книжовност.

Тя не скри, че си дава сметка за същността на българския език, който обикновено приемаме за даденост, и за отговорността си към него. Защото от всички официални празници 24 май е най-истинският празник за българите. Това е и датата, която ни кара да гледаме в една обща посока и да бъдем заедно.

Това, че толкова много хора на този ден доброволно се събират, за да споделят радостта си от съзидателното дело на светите братя Кирил и Методий, е нещо великолепно, според ученичката от Хуманитарната гимназия.

След поднасянето на венци и цветя пред паметника на светите братя Кирил и Методий започна шествието към площад „Централен“, в което се включиха ученици, учители, студенти, общественици, жители и гости на града.

Пред сградата на БНБ концерт изнесоха духовият оркестър към НУМТИ „Добрин Петков“.

На площад „Римски стадион“ се включи фанфарният оркестър на СУ „Паисий Хилендарски“, а пред стълбите на Каменица тържествен празничен поздрав отправиха хоровете на Пловдив.

Родители на ученици от Хуманитарната гимназия носеха плакати в протест на забавения ремонт на училището.

Празничният ден продължава с фолклорен флашмоб и със симфоничния спектакъл на Античния театър “Вивалди завинаги“ с участието на Максим Ешкенази.