Инвестиции от 800 милиарда евро. От това се нуждае икономиката на Европейския съюз, за да стане конкурентноспособна на САЩ и Катай. Това е заключението на доклада на бившия гуверньор на Европейската централна банка Марио Драги. Отчетът беше поръчан лично от председателя на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен. В профилите си в социалните мрежи тя благодари на Драги като подчерта, че не е имало по-подходящ от него човек за задачата.
Снимка: Линкдин профила наа фон дер Лайен
„Супер Марио“, както наричат бившият италиански премиер, поиска „нова индустриална стратегия за Европа“, радикални и бързи реформи, които да спрат изоставането на Съюза.
„Никога в миналото мащабът на нашите страни не е изглеждал толкова малък и неадекватен в сравнение с размера на предизвикателствата“, пише Драги в доклада.
Бившият гуверньор на ЕЦБ, на когото се приписва спасяването на еврото по време на валутната криза преди повече от десетилетие, предупреди, че без рязко увеличаване на новите инвестиции - подкрепени с частно и публично финансиране - и подобряване на производителността, Европа ще изостане още повече от Вашингтон и Пекин.
Драги заяви, че преодоляването на изоставането в конкурентоспособността на ЕС ще изисква близо 800 млрд. евро допълнителни годишни инвестиции, което се равнява на 4,4-4,7 % от БВП на ЕС. Това би довело до съотношението между инвестициите и брутния вътрешен продукт до ниво, което не е било наблюдавано от 70-те години на миналия век.
„Малко вероятно е частният сектор да бъде в състояние да финансира лъвския пай от тези инвестиции без подкрепата на публичния сектор“, пише Драги и добавя, че „ще бъде необходимо известно съвместно финансиране на инвестициите в ключови европейски публични блага, като например пробивни иновации“.
Фон дер ще използва доклада при изготвянето на т.нар. мисионерски писма до новия си екип от комисари, които ще определят политическите приоритети за следващите пет години на изпълнителния орган на ЕС. Новият й екип ще бъде представен в сряда.
Драги допълва, че ако Европа не успее да повиши производителността и равнището на растеж, има опасност жизненият ѝ стандарт да се понижи. „Ще се наложи да намалим някои, ако не и всички наши амбиции“, добави той. „Това е екзистенциално предизвикателство.“
По отношение на политиката в областта на конкуренцията Драги се застъпва за радикална промяна на подхода към оценките на сливанията, така че правилата да не се „превърнат в пречка за постигането на европейските цели“.
В силно фрагментирания отбранителен сектор Драги подчерта, че „при липсата на общи европейски разходи“ фокусът трябва да бъде върху координирането на националните поръчки и съвместните отбранителни проекти. „Супер Марио“ се обяви и за преразглеждане на енергийния пазар, така че цената на евтината енергия от възобновяеми източници вече да не се диктува от цената на по-скъпите изкопаеми горива.
Още по темата
- Фон дер Лайен се нахвърли на Орбан за близките му отношения с Путин
- Сергей Станишев: Чудя се кога ще избухне обществото и ще каже на всички „айде у лево“
- „Политико“: Петима кандидат-комисари, сред които и Захариева, могат да не минат теста на ЕП
- Захариева и Борисов благодарят за ресора на фон дер Лайен, другите партии реагираха разнопосочно (ВИДЕО)