Петър Илиев, адвокат, бивш главен асистент в Софийския университет "Св. Климент Охридски" и бивш кандидат за премиер, който беше уличен в плагиатство през 2021 година, е единственият кандидат в конкурс за доцент на половин щат в Тракийския университет в Стара Загора. Тази информация беше обявена на страницата на учебното заведение в четвъртък (27 април). Научното жури вече е публикувало задължителните по закон две рецензии и пет становища за новия му научен труд от 2023 година в специалността "Публично право" към Стопанския факултет на университета. Въпреки че всички становища оценяват високо научния му принос, те не споменават плагиатския казус от 2021 година, в който главен герой беше Илиев. Вместо това, в текстовете на журито е публикувана биографията на кандидата, производството пред Етичната комисия на СУ е пропуснато, но са изредени всичките му награди и отличия, пишат от Дневник
Етичната комисия на СУ потвърди, че Петър Илиев е плагиатствал, уволняват го (обновена)
Съгласно чл. 24 ал. 1 т. 5 от Закона за развитието на академичния състав, кандидатите за заемане на академичната длъжност "доцент" трябва да отговарят на определени условия, включително да нямат доказано по законоустановения ред плагиатство или недостоверност на представените научни данни в научните трудове. Според Калин Костов, един от експертите, работили по формулирането на този закон, замисълът е бил човек, който е бил уличен в плагиатство, да изпадне завинаги от академичния оборот. Въпросът обаче е как този закон ще бъде тълкуван от научното журито.
Преди месец вестник "Дневник" изпрати запитвания до ректора на Тракийския университет - проф. д-р Добри Ярков, съгласно Закона за достъп до обществена информация, за конкурса и единствения му кандидат, но получи отговор, че няма налична информация. Ректорът предостави само имената на членовете на научното жури.
Кандидатът за министър на ИТН Петър Илиев е плагиатствал
Юрист от Софийския университет, пожела да остане анонимен, заяви пред вестника, че решението на Етичната комисия, с което беше установено плагиатството на Илиев, остава недовършено като процедура и има само препоръчителен характер. Според правилника крайното решение трябва да бъде взето от ректора Анастас Герджиков, а такова не е направено поради предварителнот напускане на Илиев.
Сега възможните действия по казуса са единствено в правомощията на Министерството на образованието и науката, което национално санкционира плагиатството.
Казусът с плагиатството
Етичната комисия на университета установи плагиатство в докторкста дисертация на Илиев и той напусна СУ през есента на 2021 г. Казусът е бил известен още през 2015 г., но тогава не е бил обект на никакви последствия. Д-р Илиев не призна, че е преписвал и обяви, че напуска университета, защото той бил превзет от търговци. След това, той беше избран за хоноруван асистент в УниБИТ, където води избирателната дисциплина "Правни принципи на лидерството" в магистърска програма, както се вижда от становище за новата му работа.
От началото на 2023 г. д-р Илиев е избран за хоноруван преподавател в Стопанския факултет на Тракийския университет и преподава Търговско право, Основи на правото и Административно и финансово право, както е посочено в становището на проф. д-р Георги Желязков от същия факултет.
В процеса на установяване на плагиатството, проблемната книга изчезна от книжарниците и библиотеките, като вместо нея се появи нов вариант с около 80 страници по-малък обем и без преписани пасажи. Опитът вторият вариант да бъде приет като оригинал не успя обаче. Прокуратурата започна разследване по случая, което все още не е приключило. Д-р Илиев не даде обяснение за появата на втората книга.
Новият труд на Илиев
Текстът описва научния труд на д-р Илиев на тема "Принципи на организация и дейност на съдебната власт в българската правова държава". Трудът е издаден от издателство "Евромедия".
Петър Илиев е напуснал поста си в СУ по свое желание
Рецензентите на труда на д-р Илиев, проф. д-р Лъчезар Дачев и проф. д-р Мария Нейкова, дават положителна оценка на научния принос на кандидата и препоръчват на журито да гласува той да получи титлата доцент. Според рецензията, трудът има значителна теоретична и практико-приложна стойност, особено в условията на необходимост от сериозна съдебна реформа в условията на сложна политическа обстановка, пише в становището си доц. д-р Емилия Сидерова от Варненския свободен университет "Черноризец Храбър"
Останалите рецензенти и автори на становища също изразяват положително мнение за труда на д-р Илиев.
Проф. Желязков и доц. д-р Мария Желева отбелязват титлите и почетните звания на д-р Илиев, както и неговите ръководни позиции в международни бизнес клубове. Въпреки това, те не споменават неудобния момент в биографията му, свързан с плагиатството.
„ИТН с публично харакири”, „ИмаШЕ такъв народ” и още от Фейсбук
Адвокат Петър Илиев не е отговорил на "Дневник", когато са го потърсили за коментар на мобилния му телефон. Негов сътрудник в кантората е записал въпросите и обещал да ги предаде на шефа си, който ще реши дали да се обади и да отговори на тях.
Всичко за 49-ото Народно събрание четете ТУК
Най-интересните разговори от ефира на Дарик слушайте в подкаста на радиото в Soundcloud, Spotify, Apple Podcasts и Google Podcasts