Екипът на Областен информационен център-Видин (ОИЦ-Видин) стартира участието си в националната камапания за 2024/2025 година на Мрежата от 27 Областни информационни центъра „Детективи на европейски проекти“.

Кампанията надгражда пилотната инициатива на Европейската комисия „Детективи на европейски проекти“, реализирана успешно през 2019-2020 учебна година, с шест от областните информациони центрове в България, сред които и ОИЦ-Видин.

Днес бе проведена среща с ученици от 10 и 11 клас на ПГ „Проф. д-р Асен Златаров“-Видин, на която те, след представяне на инициативата и публичния модул на Информационната система за управление и наблюдение на средствата от ЕС в България - ИСУН 2020, си избраха проект от област Видин, който да мониторират през 2025 г.

Управителят на Областен информационен център-Видин д-р Мариела Савкова запозна подробно младите хора с кампанията „Детективи на европейски проекти“. Тя посочи че след избора на проект от тяхна страна, през следващата година те ще посетят на място обекта, изграден по този проект, както и ще имат възможност да задават своите въпроси на екипа за управление на проекта и заинтересованите страни. След това, учениците ще трябва да изработят продукт - „разказ“ за проекта. Те ще имат възможност да подготвят в свободна творческа форма кратко обобщение от проведеното проучване на проекта - видеоматериал, инфографики, специална уеб страница в социална платформа, презентация или друго, като използват събраните през целия период на наблюдение материали. Заключително събитие във Видин с представяне на „разказа“q ще е в Деня на Европа, 9 май 2025 година – заяви Мариела Савкова.

Управителят на ОИЦ-Видин представи на младежите и функционалностите и възможностите на публичния модул на ИСУН, а експертът Яна Гъркова ги запозна с разделите на системата и ефекта от европейските инвестиции. След като получиха информация за проекти, реализирани в област Видин, учениците от 10 и 11 клас на ПГ „Проф. д-р Асен Златаров“-Видин избраха да мониторират проекта за видинската синагога.

Проект  „Реставрация и адаптация на Синагога – Видин в туристически обект „Културен център „Жул Паскин“, с бенефициент Община Видин, бе финансиран от Оперативна програма „Региони в растеж” със сумата от 8 054 491.97 лева, изцяло безвъзмездна подкрепа, плюс 1 498 348,84 лева, под формата на финансов инструмент (заем), предоставен от Банка ДСК АД и „Регионален фонд за градско развитие” АД.

Експертът Цветомир Ценков разказа накратко историята на видинската синагога и посочи, че младите хора са избрали да проучат един символен за цялата област проект, който показва нагледно не само реалните ползи от подкрепата от Европейските фондове, но и как един религиозен обект, който се рушеше бе възстановен в предишния му вид и блясък, като същевременно бе адаптиран в многофункционален културен център.