
Пик на ухапванията от кърлежи у нас. Пред Националния център по заразни и паразитни болести вече има опашки, особено в работните дни. Всеки носи в тоалетна хартия по едно кърлежче, защото някой му е казал, че най-важното нещо е да се прегледа кърлежа, обяви пред Нова телевизия директорът на Националния център по заразни и паразитни болести проф. Тодор Кантарджиев.
Той обясни, че здравословното състояние на кърлежа е важно, но има малко отношение за здравословното състояние на ухапания: "Който е ухапан от кърлеж в градска среда трябва, ако е възрастен - 2 таблетки Доксициклин, ако е дете - Азитромицин, 10 милиграма на килограм. Взема се еднократно и намалява с 11 пъти вероятността да се разболееш."
Проучват разпространението на Ку-треска сред рискови групи у нас
Проф. Тодор Кантарджиев коментира, че българинът обича опашките. "Вие сте малки и не помните, от едно време още. И сега гражданин като минава пред Националния център и вика: за какво е тая опашка? - Ами, вика, за кърлежи. - Ама дават кърлежи? - Не, бе. Ние си носим кърлежи. - Ама аз нямам кърлежи, как да се наредя? - Ами, вика, ходи отсреща в тревата, позавалай се малко и ще имаш и ще можеш да се наредиш на опашката."
Доста по-натоварена от предишните - така преминава пандемичната година на проф. Кантарджиев. През годината, доминирана от пандемията, професорът стана дядо. „Това е нещо, което си заслужава да доживееш. Наистина е голяма радост”, сподели той.
Проф. Кантарджиев разказа, че неговият баща е искал той да постъпи във военно училище. Предпочел обаче медицината. „Татко беше лекар, съпругата ми беше лекарка, а и синът ми стана лекар”, добави той.
Проф. Александрова: 80% от хората трябва да придобият имунитет, за да стигнем до колективния
Относно „притеснителните” щамове на COVID-19, които върлуват в чужбина, проф. Кантарджиев призова тези, които се връщат от Гърция, например, да не се събират с много хора и да имат „едно наум”, че в тях може да е някой от по-трудните за овладяване варианти.
Следете най-актуалното от деня на страницата ни във Фейсбук