Новият министър-председател на България е решен да изчисти "най-корумпираната страна в ЕС". Така анонсира „Обзървър“ интервю, дадено ексклузивно за медията от Кирил Петков.

Според анонса, „Кирил Петков не е типичен български министър-председател“.

„41-годишният предприемач в областта на пробиотиците и възпитаник на Харвардското бизнес училище е политически новак. Той не би могъл да бъде по-различен от Бойко Борисов, буржоазния бивш бодигард, който доминираше в българската политика в продължение на 12 години“, пише „Обзървър“.

Спор между управляващи и опозиция за закриването на специализираните съд и прокуратура

За медията Петков заяви, че иска да изкорени корупцията по време на четиригодишния си мандат.

"Не казвам намаляване на корупцията, казвам пълно изкореняване", казва той и добави, че се надява България да бъде учебникарски пример за това как корупцията може да бъде премахната за кратко време.

"И не мисля, че това е толкова трудно. България има 6,5 милиона души - не е толкова голяма страна - така че това, което изглежда като непосилна задача за една много голяма страна, не мисля, че еважи за България."

Експерт по Дарик: Може да се подходи по-творчески с разпита на Васил Божков

Премиерът дава интервюто за „Обзървър“ преди ареса на Бориссов в четвъртък. 

Медията изтъква острите критики от страна на правителството по повод решението на главния прокурор Иван Гешев да освободи Борисов от ареста без повдигане на обвиненения с обяснението за процедурни пропуски и липса на доказателства.

Петков: Промяната идва с малки крачки, но в правилната посока

"Сблъскваме се само с поредния саботаж от страна на прокуратурата, ръководена от Иван Гешев", припомня изданието реакцията на премиера.

По думите на Петков, Борисов е трябвало да сключва сделки с "олигархичната система", за да запази властта си.

За разлика от него, твърди той, в „Продължаваме промяната“ е имало "огромна хигиена" относно това кой може да се присъедини към формацията, която той основа заедно със своя колега, завършил Харвард, Асен Василев.

„Ние сме независими, започваме на чисто, не зависим от никого“, подчертава българският министър-председател.

Йорданова: В Брюксел обсъдихме механизъм за разследване на отговорността на главния прокурор

На масата на ЕС България ще отстоява демократичните стандарти, казва още той.

„Отсега нататък ще видите България да говори за върховенството на закона като наистина силен негов поддръжник“, уверява Петков.

Той обръща внимание на въпроса защо именно от Вашингтон, а не София, са наложили санкции на българския олигарх, медиен магнат и политически властелин Делян Пеевски, за когото се твърди, че контролира Борисов задкулисно.

САЩ описват Пеевски като човек, който „редовно е участвал в корупционни практики, използвайки търговия с влияние и подкупи, за да се предпази от обществен контрол и да упражнява влияние върху ключови институции и сектори в българското общество.“

Прокуратурата: Няма доказателства за изнудване на Васил Божков

Петков отблеязва:

„Мисля, че трябва да ни озадачи, защо някой от 8000 км разстояние може да види по-ясно от нас значими корупционни действия.“

Той намира вината в София:

„Първо трябва да погледнем защо прокуратурата в България си е затваряла очите за това.“

Най-интересните разговори от ефира на Дарик слушайте в подкаста на радиото в SoundcloudSpotifyApple Podcasts и Google Podcasts

Следете най-актуалното от деня на страницата ни във Фейсбук

Следвайте ни и в Инстаграм