Премиерът Кирил Петков обяви на изслушването в НС по повод спрените доставки на газ, че правителството му си поставя три цели:
Първо – да има достатъчно газ. Второ – доставката да бъде с най-малък риск и трето – да бъде с най-добрата цена, за да може българската икономика да бъде конкурентоспособна.
Петков каза, че преди 4 месеца правителството е заварило редица нередности.
„Имахме пълна зависимост от „Газпром”, платени 3 млрд. за тръба, която не можем да ползваме, незавършена връзка към Гърция, която също не можем да ползваме и отказ от 70 процента от азерския газ, който беше на една трета от цената. И всичко, когато започна енергийната криза в Европа, която е функция на войната", каза Петков.
"Получихме писмо за едностранна промяна на договора, в която се казва, че искаме "Булгаргаз" да отвори сметка в Газпромбанк - сметка в рубли, искаме да си платите в евро или долари, ние ще ги превалутираме. Първо, ние всички не знаем каква ще е цената във всеки един момент, това зависи от курса на долар рубли, защото крайното плащане се води в рубли. Второ, вкарвайки посредник между нас и "Газпром", вкарваме посредник, който не гарантира дали ще си получим газа. Трето, руската страна казва нарушаваме договора едностранно. Тук не говорим за геополитика и идеология. Става въпрос за измиване на ръце", подчерта премиерът.
Вучич: Сърбия трябва да изгради по-добра газова връзка с България
"Започнахме да работим за диверсификация, започнахме ежеседмично да проверяваме строителството на газовата връзка с Гърция, информирах министър-председателя Мицотакис и договорихме ясна дата за физическото завършване на газопровода – 30 юни, тази дата е реална", обясни още Петков.
Той добави, че сме в напреднала фаза на директни преговори със САЩ и Египет за доставка на втечнен газ.
"Надяваме се цените, които ще постигнем да бъдат такива, че общият микс на цената да не бъде по-висок от тази на „Газпром“, заяви Петков.
Изпълнителният директор на Българският енергиен холдинг - Иван Андреев беше категоричен пред Народното събрание, че няма риск за доставките на природен газ у нас.
Най-интересните разговори от ефира на Дарик слушайте в подкаста на радиото в Soundcloud, Spotify, Apple Podcasts и Google Podcasts
Следете най-актуалното от деня на страницата ни във Фейсбук
За забавни видеа ни последвайте в TikTok
Следвайте ни и в Инстаграм