Кирил Петков призова своя северномакедонски колега Димитър Ковачевски да прояви смелост и да приеме ръководения от Франция компромис, който ще отвори вратата за Скопие да започне официални преговори за членство в ЕС. Но Петков призна, че това може да доведе до падане на правителството на Ковачевски, както самият Петков беше изправен пред вот на доверие в сряда, който загуби, предава БГНЕС, цитирайки Politico.

Ковачевски: Френското предложение е неприемливо

"В края на краищата знам, че това е много трудно от политическа гледна точка", каза Петков в интервю за "Политико" в Брюксел, точно когато се очакваше българският парламент да гласува за вдигане на дългогодишната блокада на преговорите за присъединяване на Северна Македония. "И знам, че има риск от сваляне на правителството - това е голям риск", продължи той.

Османи: След решението на НС, очакваме да видим окончателен вариант на френското предложение

"Като политик човек трябва да реши: каква е моята цел на това място? Дали целта ми е да бъда стабилен? Или целта ми е да водя нацията - да я изведа крачка напред – дори и да е свързано с някои неудобства. И мисля, че това е решението, което Димитър Ковачевски трябва да направи сега. Ако аз бях на негово място, не бих се замислил дори. Ако той може да влезе в историята, като отвори вратата за Северна Македония в ЕС, мисля, че това е добро постижение за един министър-председател. Но за това се изисква смелост", обясни той.

Мицковски: Българите да коленичат в Скопие и да се извинят за злодеянията си

В сряда Петков загуби вота на недоверие, след като политическите му съперници се възползваха от противоречивия спор със Северна Македония, за да свалят управляващата му коалиция. Петков заяви, че ще подпише писмото си за оставка в понеделник и че очаква България да проведе нови парламентарни избори.

Петков е в Брюксел за участие в срещата на върха на Европейския съвет, където България е подложена на остри критики за възпрепятстване на преговорите за присъединяване на Северна Македония не само от Ковачевски и други лидери от Западните Балкани, но и от някои от най-влиятелните държавни и правителствени ръководители на ЕС.

Борел: Не сме там, където трябва да бъдем със Западните Балкани

"Справедливо ли е това по отношение на Северна Македония? Ще го кажа много честно: не", заяви френският президент Еманюел Макрон пред журналисти по време на срещата на върха на лидерите на ЕС в четвъртък вечерта. "Това е и причината, поради която колективно оказахме голям натиск върху България през последните месеци", допълни той.

Макрон: Твърде е рано за споразумение между България и РСМ

Макрон похвали Петков, който според френския президент "е направил всичко", но заяви, че Северна Македония е жертва на вътрешната политика на България.

"Тя е резултат и от политическата криза в България", каза Макрон.

В интервюто Петков заяви, че компромисът, предложен от Франция, трябва да се разглежда като "европейска сделка", а не като споразумение единствено между България и Северна Македония.

Исторически погледнато, България е основен радетел за предоставяне на членство в ЕС на народите от Западните Балкани и Петков заяви, че това остава така. Но той също така заяви, че има сериозни проблеми по отношение на правата на етническите българи в Северна Македония и че тези граждани се нуждаят от по-силна защита в конституцията на Северна Македония.

"Сега това не е България срещу Северна Македония", каза Петков. "Ако се вземе това решение, то трябва да бъде европейската сделка на масата в Северна Македония".

Петков настоя, че е проявил необходимата политическа смелост, за да се бори с утвърдени интереси, да ограничи корупцията и да настоява за споразумение със Скопие.

Петков ще подаде оставката на правителството в понеделник

"Ако нашето правителство беше най-стабилното в света, изобщо нямаше да водим тази дискусия", каза той.

"Ако си бяхме затворили едното око за старите корупционни практики и не бяхме толкова гласовити срещу, например, използването на газа като оръжие в рамките на блока, сега щяхте да имате една не много гласовита, много стабилна нация в ЕС. Но това, което щяхме да пропуснем, е възможността страните да кажат: "Добре, искаме да се движим по-бързо". Така че съм повече от щастлив, че сега платих цената с този вот на недоверие. Защото това е единственият начин да се случи промяна. В противен случай си затънал в мизерията", обясни Петков.

Най-интересните разговори от ефира на Дарик слушайте в подкаста на радиото в SoundcloudSpotifyApple Podcasts и Google Podcasts

Следете най-актуалното от деня на страницата ни във Фейсбук

За забавни видеа ни последвайте в TikTok

Следвайте ни и в Инстаграм