"Въпросите за македонския език и историята не трябва да бъдат част от преговорната рамка, а последователността на стъпките за включване на българите в конституцията и началото на преговорите са въпросите, от които ще зависи нашето окончателно решение да приемем или отхвърлим френското предложение", каза днес министърът на външните работи Буяр Османи, предаде БГНЕС.
Петков: Народното събрание взе историческо решение
Той подчерта, че това, което излезе като "френско предложение", всъщност е работна версия на преговорна рамка и други заключения, представени на държавите-членки със "скоби и въпроси", а не окончателен вариант на предложението.
Христо Иванов: Това е постижение на дипломацията и няколко правителства
"В преговорната рамка няма въпроси и формулировки в скоби. Това означава, че това са несъгласувани формулировки", обясни Османи.
По отношение на приетата в българския парламент резолюция, която изразява позицията на България по отношение на предложения текст, Османи подчерта, че не може да го коментира, защото не го е виждал.
В РСМ научават детайли от френското предложение през българските медии
"Първо, трябва да видим какъв текст е гласуван от Република България и как ще се отрази на това, което френското председателство ще внесе като окончателно предложение, защото версията, която беше споделена с държавите-членки, е работеща версия, която е незавършена. Някои въпроси, по които двете страни не успяха да се договорят, останаха в скоби като нерешени, т.е. несъгласувани въпроси. Така че тепърва ще видим каква точно е българската позиция", каза Османи.
Министър Йорданова: РСМ ще бъде в орбитата на Русия, ако не е член на Европейския съюз
Той добави, че сега, на базата на официалната формална позиция на България и македонската, която беше публично представена вчера от премиера Димитър Ковачевски в Брюксел, предстои да се види какъв подход ще предприеме френското председателство.
"Ще бъдем в комуникация с тях в следващите дни и ще видим какво ще внесат като окончателно предложение", добави Османи.
"Главните точки, които са съдбовни за нас - езикът, историческите въпроси като основен критерий за напредък в преговорите и динамиката на конституционните промени. Знаете, че има разлика между българската позиция и нашата позиция, която гласи, че няма как да имаме конституционни промени, ако не започнем преговори. Вярвам, че за първи път френското председателство има българските позиции и нашите позиции и сега те трябва да вземат окончателно решение какво предложение ще представят", каза той.
"Един ден ще станем член на ЕС, но със защитени държавни и национални интереси", каза Османи в заключение.
Най-интересните разговори от ефира на Дарик слушайте в подкаста на радиото в Soundcloud, Spotify, Apple Podcasts и Google Podcasts
Следете най-актуалното от деня на страницата ни във Фейсбук
За забавни видеа ни последвайте в TikTok
Следвайте ни и в Инстаграм