Прочутият роман на Оскар Уайлд „Портретът на Дориан Грей“ оживява тази вечер от 19.00 ч. на сцената на Културен дом НХК в Бургас. Спектакълът - под режисурата на Веселка Кунчева, в съавторство с Полина Христова, е с награда Аскеер' 24 за Сценография и още 2 номинации за престижното отличие.
„Битката на човека между духовния и материалния свят, между това дали да се отдаде на материята, която е нещо моментно, или да се погрижи за душата си - вселенската сила, я има сега. Но тя се е водила и преди 100 години“. Това сподели в ефира на Дарик Петко Койчев, директор на Габровския драматичен театър „Рачо Стоянов“.
В пряката ни телефонна линия, той повдигна завесата над екцистенциалния въпрос за конфликта след откъсването на душата от плътта. И представи в авансцена изключително актуалната тема - огледален образ ли е обществото днес на партрета на Дориан Грей.
Дилян Николов и Атанас Димитров – Фози в сърцето на „Портретът на Дориан Грей“
Несъмнен факт е, че всяко изречение от романа на Оскар Уайлд буди повод за размисъл.
Как тогава се създава драматургия по подобен текст?
„Когато хванеш един роман, какъвто е „Портретът на Дориан Грей“, трябва да синтезираш най-важното, да акцентираш върху онова, което искаш да изведеш като послание. А това е много трудно и мисля, че Веселка Кунчева и Полина Христова направиха един страхотен спектакъл“, казва Петко Койчев.
Отвъд рамките и рефлексията на представлението, актьорите от трупата на Габровския театър ще разгърнат персонажите в цялото им пълнокръвие и ще представят интригуващата архетоника на театралното изкуство.
А освен това, публиката ще има и повод за гордост, защото на сцената довечера ще излезе и бургазлията Дилян Николов. „Той е един от най-младите и най-новите ни актьори, но толкова стремително влиза от роля в роля, че Бургас категорично може да се гордее с неговото присъствие не само в Габровския театър, но и в българския театър изобщо“, сподели Петко Койчев.
Какво още каза в интервю за Дарик Югоизток директорът на Габровския драматичен театър „Рачо Стоянов“ Петко Койчев, чуйте в звуковия файл: