Какво е укулеле, какви видове има и как се свири на тях - това ще научат участниците в UKE Fest.

Фестивалът, посветен на укулелето, е под мотото „Още музика, приятелства и добре прекарано време заедно!“. Програмата включва работилница „Укулеле за деца“, водено от Ани Лилова, която ще запознае най-малките и техните родители с инструмента. Събитието ще се състои на детската музикална площадка в градинката пред Народния театър. Ще има уъркшоп за начинаещи и за напреднали, подходящ за подрастващи и за възрастни. Той ще бъде воден от Васко Георгиев (Ukulele Cheats) и ще завърши с флашмоб.

На свободна сцена всеки желаещ може да изпълни на укулеле своя любима песен или нещо авторско. Фестивалът ще завърши с вечерен концерт, включващ млади изпълнители и групи – Елиа Георгиева, Uke Duo и The Breakthrough. Събиетото ще се проведе на 15.09 в неделя.

Тодор Пантилеев разговаря с Петър Терзиев, който е част от организаторите на фестивала:

- Откъде дойде интересът ви към укулелетата?

- Ами, ние започнахме с Велизар да свирим, когато бяхме в гимназията още, в 8-ми клас, и тогава на него му подариха за рождения ден едно укулеле. Аз след 1 месец вече си бях купил също и всъщност ние така започнахме да свирим първо двамата този дует, който се превърна после в „Уке дуо” и малко по-късно той реши, че иска тази идея да се разрастне в един цял фестивал, който е посветен на укулелето и така се проведе първото издание на „Уке фест” вече през 2019 г., няколко години по-късно. Но наистина това беше продължение просто на тази страст и любов към инструмента, която първо започнахме да свирим и после се роди и самият фестивал. 

- По ваши наблюдения става ли укулелето все по-познат инструмент у нас и използват ли го хората?

- Аз мисля, че ние конкретно с фестивала работим именно за тази идея – да бъде все по-популярен, но освен нас, освен наша дейност, все повече според мен магазини виждаме, че зареждат различни модели и ценови класове укулелета, което значи, че се търсят. Виждаме и много хора по градинките, които просто си сядат и си свирят на укулеле, и се забавляват, което в голяма част е част и от визията на фестивала наистина. Да може всеки, който иска и всеки, който има укулеле, или който няма. Понеже от скоро започнахме да продаваме и укулелета на фестивала именно с тази идея, че буквално някой може да дойде, да каже - „А, колко готино, искам и аз да свиря” и си взема едно укулеле за не много пари, и започва да свири.

- Какво ви накара да организирате укулеле фестивала?

- Това беше идеята на Велизар. Тя беше свързана с това, че той искаше да провери дали има други хора като нас, понеже тогава ние мислехме, че сме единствените хора, които се занимават с укулеле, през 2019, когато започнахме. И той искаше да провери дали има други такива хора като нас. И всъщност първата година фестивалът започна като едно такова импровизирано събиране на хора и в общи линии беше отворено – всеки, който искаше, можеше да свири, което после го запазихме като отворена сцена. Но след това с годините добавихме компонента на вечерния концерт, където вече ние каним избрани от нас укулеле артисти, които смятаме, че са на по-професионално ниво и заслужават да бъдат като хедлайнъри на събитието. Но така или иначе още тогава дойдоха може би 30-40 души и разбрахме, че има много смисъл в това нещо. И тогава започнахме да градим тази така наречена от нас укулеле общност, която смятам, че покрай фестивала, тя наистина се съхранява по някакъв начин. Защото освен че идват много нови хора всяка година, има и едно ядро, което виждаме едни хора, които се развиват, започват да пишат и авторска музика. Има хора, които са идвали на свободната сцена преди 1-2 години, например такъв е случая с Елия цигуларката, която тази година ще бъде хедлайнър, ще бъде част от вечерния концерт. Именно за такова развитие става въпрос, че тя дойде на свободната сцена, ние я чухме. След това тя е продължила да пише музика с укулеле и с цигулка и сега тя ще бъде част от вечерния концерт. Така че такива примери за нас са смисъла да продължим да правим това, което правим. 

- Какво ще могат да чуят, да видят и в какво могат да се включат посетителите на фестивала?

- Тази година програмата започва, да кажем, че е на 15 септември, в неделя, започва в 11 часа с укулеле за деца на Народния театър. Ани Лилова ще го води. Тя е певец, свири на китара, има доста опит в работата с деца също. Съответно тя ще направи едно събитие, което е предназначено най-вече, насочено е най-вече към деца и родители. На детската площадка пред Народния театър ще им покаже някои песни, ще пеят, ще танцуват заедно. И след това продължаваме в 13 ч. на покрива на „Networking Premium” на ул. „Гурко” 22, където ще са повечето събития. Всъщност всички освен детското събитие ще бъдат там, на този покрив. Там ще се проведе уъркшоп, който ще го води Васил Георгиев. Той е известен по целия свят с канала си „Укулеле чийтс” – има мисля че над 200 000 абонати в ютуб. Един от най-известните укулеле учители в света е той и е българин, софиянец. Той ще направи нещо средно между уъркшоп и укулеле караоке. В първата част ще покаже някои парчета с акордите и заедно с една мини банда, която той е организирал, ще има общо свирене всички заедно, ще свирят на уъркшопа, за да се получи като един джъмп сешън, може би ще има и флашмоб. Това е нещо, което всяка година, в зависимост дали участниците има желание – ще се тръгне по „Гурко”, след това по „Славейков”, по „Графа” и така се събират много хора и се свирят песните, които са научени на уъркшопа. След това от 15 ч. започва свободната сцена. За нея трябва, ако някой иска да участва, все още има места – трябва да се запишат на нашата страница. Като основната идеята на свободната сцена е, че всеки, който свири на укулеле, може да участва с авторска песен, или не – или с кавър.

Дарик

Като ограничението е до 6 минути, или две кратки песни и може да се качи с банда или сам, като традиционно имаме по над 40-50 души всяка година и наистина най-добрите от тях ние следим тяхното развитие и ги каним след години да участват на вечерния концерт. И вечерта завършва с вечерния концерт, тази година ще има 4 артисти, които ще представят своя музика. Тази година доста авторска музика ще има също.

Започваме с Елия, която вече споменах. Тя ще бъде с нейно трио и ще представят авторска музика, която е характерна с това, че има текстове на български и Елия, освен че свири на укулеле, свири и на цигулка. Така че комбинира тези две неща, наистина е доста любопитно това, което тя прави. След това ще се качим аз и Велизар, нашето „Уке дуо” и ще представим албум, който записахме през това лято. Той се казва „Виж” и също е с текстове на български език. Там посоката е по-скоро в джаз и боса нова стилистиката. След нас ще се качат Елиза и Васи, които са две момичета от Музикалната академия в София. Те изпълняват кавъри на R&B и соул музика, и такива по-грууви неща. Там ще бъде вече... Ще се настроим малко по-танцувално. И вечерта ще приключи с “The Breakthrough”, които са новооснована Rock n’ Roll и буги-уиги банда от тази година, но наистина те са голяма банда – освен електрически китари, бас, барабани, вокали, клавир, те имат и брас секция, така че там вече наистина положението ще бъде доста сериозно и доста подходящо за танци. Те са подготвили специална селекция на инструменти. Те ще бъдат всички с укулеле инструменти, т.е. укулеле бас, електрическо укулеле, специален мини укулеле сет барабани, дори техният саксофонист Гален ще си вземе сопранино саксофон, който е най-малкия саксофон, така че напълно в духа на „Уке фест” ще завършим с „The Breakthrough”. 

Чуйте цялото интервю в прикачения звуков файл.