В регистъра на Националния осигурителен институт (НОИ) всеки може да направи справка за осигурителния си стаж и осигурителния си доход след 1997 г. Там може да се получи и прогнозен размер на пенсията“. Това каза Петя Малакова от Министерството на труда и социалната политика (МТСП) в рубриката „Социалната държава“ на Дарик радио.

Тя поясни, че за целта е необходим единствено персонален идентификационен код (ПИК), издаден от НОИ, и ЕГН.

От 12 март е въведен достъп до регистъра и с ПИК на Националната агенция за приходите.

„В България висшето образование, без значение дали е редовно или задочно, се зачита за осигурителен стаж, но след заплащане на осигурителни вноски“, обясни тя.

За целта лицето трябва да има удостоверение от висшето учебно заведение за продължителността на обучението и диплома за завършено висше образование.

Петя Малакова посочи, че осигурителните вноски за този период се изчисляват към момента на плащане и може да се платят във всеки един момент преди пенсия при недостигащ стаж.

В момента осигурителната вноска за фонд „Пенсии“ е 19.8% върху минималния осигурителен доход, който сега е 933 лв.

"Все по-облекчена става процедурата за признаване на стаж в Европейския съюз", каза Петя Малакова.

Тя обясни, че е въведена система за обмен на тази информация между държавите членки, като единственото, което се изисква от лицето, е да има документ за български осигурителен стаж и да подаде в НОИ заявление за отпускане на пенсия като приложи какъвто и да е документ, че е работило в чужбина.

"НОИ се свързва служебно за потвърждение с органите в съответната държава и по този начин хората са освободени от ангажимента да обикалят институциите", каза тя.

"Опитваме се да постигнем справедливост на пенсионната система съобразно осигурителния принос на хората", заяви Петя Малакова.

Тя посочи, че работещите в момента плащат осигурителни вноски, от които се изплащат пенсиите на сегашните пенсионери или обезщетенията за безработица на безработните.

"В МТСП непрекъснато получаваме запитвания от граждани, които не разбират принципа на солидарната осигурителна система", каза тя и заключи, че е важно хората и най-вече младите да са информирани, в противен случай те нямат мотивацията да се осигуряват и да излязат от сивата икономика.

За да разберете още какви са изискванията за стаж и възраст за пенсиониране, как се доказва военният стаж и как се установява трудов и осигурителен стаж в предприятия, които са преустановили дейността си или имат изгубени или унищожени ведомости, вижте цялото интервю тук.