Песента „Земята с любов да спасим“ е победител в първия Национален конкурс за детска песен „Музикална въртележка“/СНИМКИ/
Песента - победител в първия Национален конкурс за детска песен „Музикална въртележка“ е „Земята с любов да спасим“, създадена от Светослав Лобошки, автор на музиката и аранжимента. Автор на текста на песента е Катя Киранова, а изпълнението беше на Даная Александрова.
Песента „Вълшебно е моето детство“ с музика, текст и аранжимент Емил Струнджев беше класирана от журито на второ място, а третото място беше определено за песента „Колко е красив светът“ с автор на музиката и аранжимента Димитър Гетов и текст на Джина Дундова.
„Няма нищо по-хубаво за един автор от това, да получи едновременно първа награда на журито и наградата на публиката, което означава, че работата, която е свършил е стигнала там, където трябва – до сърцата на хората и до сърцата на колегите от журито.
Разбира се, зад този успех стои трудът на моята колежка Катя Керанова, която написа един текст с послание, което може би се появи в най-удачния момент на деня, когато знаем, какви събития тресат целия свят, както и на малката Даная Александрова, която изпълни песента", каза Светослав Лобошки.
Минути преди началото на първото издание на конкурса за детска песен "Музикална въртележка" - проект, който се осъществява с финансовата подкрепа на Национален фонд "Култура", членовете на журито с председател проф. Пламен Джуров и в състав: Хайгашод Агасян, проф. Момчил Георгиев, Десислава Константинова и Ивайло Атанасов, споделиха за Дарик радио свои виждания относно конкурса "Музикална въртележка" и ролята му за съхраняването и развитието на музикалната среда в България.
Председателят на журито, което е съставено от изключително компетентни професионалисти, проф. Пламен Джуров каза:
“Аз бих казал, че раждането на този конкурс беше повече от необходимо и за да се аргументирам ще попитам, помните ли, колко и кога сте чули детски песни в националните медии или в частните радиостанции?
За тази възраст, към която е насочен конкурсът – деца от 1 до 7 клас, според мен има жажда, необходимост от такива песни, въпреки, че имаме известно наследство – много добро и красиво, но то си върви с времето.
Така, че раждането на този конкурс е една много добра идея, а името му „Музикална въртележка" е обещаващо, защото това означава, че ще се раждат песни и ще се представят в пространството, ще преминат от детската градина до гимназията и от тях ще произлязат много песни като тези от нашето детство, които помним и до сега. Това е смисълът на този конкурс, защото детската песен, както и музиката за деца правят децата по-пълноценни като сетива и усещане за света, развиват фантазията и въображението.
Надявам се, че този конкурс ще роди добри резултати“.
А какво съдържат или по-скоро представят като потенциал 12-те участници в конкурса, които бяха избрани от общо близо 30 кандидати?
„За мен песните са направени професионално, от музиканти с опит, и с искрена надежда вярвам, че ще стигнат до детската аудитория. Нашата преценка ще покаже, кои са поощрени и кои са са останали отстрани, и няма загуба от създаването на тези песни, но в крайна сметка истинската оценка ще дойде когато тези песни навлязат в живота. Ако децата ги харесат и запеят, от това по-добро няма“.
Всичките 12 песни, допуснати до конкурса бяха изпълнени в концерт-спектакъл от Вокална група „Арлекино“ при НЧ „Съгласие-1869“ с ръководител Виолета Боянова. Хайгашот Агасян, който е член на журито и има практически опит с вокалната група сподели:
„Горещо приветствам г-жа Вили Боянова и искам да кажа, че много от децата във Вокална група „Арлекино“ имат солистични качества и са награждавани и в други конкурси за изпълнители, но тук е важно да подчертаем, че като вокална група са много балансирани“.
Хайгашот Агасян сподели и спомен от преди 30 години, свързан с отбелязването она 125 г. от създаването на Народно читалище „Съгласие-1869“, което е организатор и домакин на събитието в рамките на отбелязването тази година на 155 г. от основаването му.
В коментар по темата за интонационната среда в България, значителна част от която е музикалната култура, проф. Момчил Георгиев каза:
„Това е тема, с която българската културна общественост се занимава повече от 50 години. Още преди 10-ти ноември 1989-та г. имаше дискусии относно интонационната среда с участието на Съюза на композиторите, Съюза на музикалните дейци, на Комитета за култура. След това, през 90-те години на миналия век имаше битка между чалгата и поп културата.
Така, музикалната среда у нас никак не е хомогенна и не е особено дружелюбна например в класическите и камерни жанрове, включително и към детските жанрове.
Затова този конкурс е необходим, за да се ражда творчество за деца. В това е неговата важност и аз се надявам, че публиката на Плевен, която е една музикално възпитана публика и то с широк профил, ще направи своята оценка в частта „Награда на публиката“.
Десислава Константинова подчерта, че в конкурса всичките 12 песни се представят от деца, което ще покаже в оптимален смисъл доколко песента е подходяща и доколко децата я възприемат по начина, който е заложил в нея авторът.
Тя отбеляза и ролята на публиката в провеждането на конкурса за детска песен на живо в зала, дори и за самото жури, което разбира се ще си свърши работата, опирайки се на професионалния си опит.
„Смятаме, че 12-те песни неслучайно са избрани и е прекрасно, че конкурсът за детска песен „Музикална въртележка" се провежда точно сега, защото има много голям глад по отношение на българските детски песни – с истински, български текстове, написани от автори, които наистина са помислили за това, как да достигнат до децата“.
Светослав Лобошки, който е автор на музиката и аранжимента на песента - победител в конкурса „Земята с любов да спасим“, благодари на цигуларката Десислава Кондова, която е пристигнала от Италия, където живее, за да запише партията на цигулките, която според автора придава един много специален дух на песента.
Относно това, как се пише музика за деца, авторът на песента – победител „Земята с любов да спасим“ цитира думи на председателя на журито на конкурса, проф. Пламен Джуров: „За деца се пише като за възрастни, само че трябва да се пише още по-хубаво“.
„Всъщност, аз съм свързан с децата много отдавна и това много ми помага. Знам техните емоции и чувства и настроения, и това ми помага много да мога да докосна по някакъв начин с музиката си техните сърца“, обясни Светослав Лобошки, който има зад гърба си пет албума с музика за деца и подчерта, че за него общуването с децата е преди всичко едно огромно удоволствие.
„Според мен всяка песен има своето предназначение – едни са тъжни, а други са весели. Аз обичам повече усмихнатите песни“.
Той подчерта, че в първото издание на Националния конкурс „Музикална въртележка“ е чул 12 прекрасни детски песни, написани от неговите колеги.
„Очаквах конкуренцията да бъде по-лека за мен, обаче аз чух 12 песни, написани със сърце и душа, които бяха изпети по един прекрасен начин от нашите деца. Така че, поздравления за всички мои колеги!“, каза още Светослав Лобошки.