На датата 21 април 1949 г. в Плевен е роден проф. Пламен Джуров. Той е завършил Музикалната академия в София с три специалности: пиано – при проф. Мара Балсамова; дирижиране – при проф. Константин Илиев и композиция – при проф. Марин Големинов. Още като студент става лауреат на националния конкурс "Светослав Обретенов" и председател на Кабинета на младия композитор при СБК.

След това, през 1976 г. започва работа като диригент на Плевенска филхармония, където работи в продължение на шест години.

На 21 април е роден Пламен Джуров - човекът с огромен принос за развитието на музикалното изкуство в България

В този период той осъществява поредица премиери на български и чужди композитори (Канчели, Плакидис, Чайковски, Шахиди) и работи с голяма част от известните български изпълнители и прочути днес чужди – Ал. Князев, С. Шаш и други.

От тогава започва да изнася музикално-образователни концерт пред млади слушатели – ученици и студенти. Част от тази просветителска дейност с различни състави се излъчва от Националната телевизия в 24 серии – “Музика, време, личности”.

След това, проф. Пламен Джуров работи в системата на ДО “Музика” като заместник и генерален директор, както и като секретар на Съюз на българските композитори. Същевременно гастролира в български и чужди оркестри, между които са Филхармонията в Мексико, симфоничните оркестри в Хавана, Фленсбург, Сараево, Алжир, Скопие и Ленинградската филхармония.

От 1988 г. в продължение на 35 години работи непрекъснато с Камерен ансамбъл “Софийски солисти”. Всяка година организира десетки концерти на ансамбъла в София и страната, открива и разработва нови акустични пространства за публични концерти.

Всеки концерт се записва и излъчва от БНР, а част от концертите са излъчвани от БНТ и в чужбина. В близката история на състава има няколко директни излъчвания за цяла Европа по линия на Европейския съюз за радиоразпръскване.

Заедно със “Софийски солисти” е дирижирал стотици концерти в над 30 държави от Европа, Северна Америка, Япония и Република Корея.

Проф. Пламен Джуров е носител на поредица награди за композиция и дирижиране.

На 21 април е роден Пламен Джуров - човекът с огромен принос за развитието на музикалното изкуство в България

Сред многобройните му радио и телевизионни записи (над 300) са поредица първи изпълнения на български и чужди автори. Изестни звукозаписващи фирми (Denon, Victor, ABC, Labal Records и други) са издали интеграли на клавирните концерти на Й. С. Бах, интегрална панорама на литература за китара и оркестър, други над 20 компакт-диска под диригентството на проф. Джуров.

На него се дължат поредица премиерни изпълнения на чужди и български композитори и първи прояви с оркестър на млади български дарования.

От 2009 г., проф. Пламен Джуров, със съдействието на Столичната община, е един от активните организатори на Международния конкурс по композиция «София» за който са написани над 140 нови произведения.

В работата си като композитор, той е насочен предимно към инструменталните жанрове. Негови произведения като Sonata for Piano (1975 г.); Elegy for Orchestra (1980 г.); Toccata for Orchestra (1982 г.); Fantasia for Orchestra (1985 г.); Four Ballads, Cadenza for saxophone and Violine (1994 г) са изпълнявани и записвани в редица чужди държави.

Пламен Джуров е професор по дирижиране в НМА „Панчо Владигеров” в София. Негови студенти и специализанти работят в различни градове на света.

Развива активна обществена дейност в областта на музикалното изкуство и културното строителство. Често пъти е търсен като експерт по проблеми на музикалното изкуство от държавни и общински структури. След 1990 г. той е от учредителите на поредица нестопански организации, свързани с българското музикално наследство – фондациите «Борис Христов», «Панчо Владигеров», «Петко Стайнов», «Софийски музикални седмици», «Международен балетен конкурс», както и «Музикаутор».Бил е и председател на Творческия съвет на Програма «Култура» на Столичната община. Проф. Пламен Джуров е почетен гражданин на София от 2012 г., а от 2020 г. става почетен гражданин и на родния си град Плевен. 

На 21 април е роден Пламен Джуров - човекът с огромен принос за развитието на музикалното изкуство в България

Година по-рано, маестрото подари на плевенчани свое мащабно музикално произведение „Тост за… Плевен“, което беше представено в изключителен концерт по повод неговия 70-ти юбилей.

На 21 април е роден Пламен Джуров - човекът с огромен принос за развитието на музикалното изкуство в България

Маестро Пламен Джуров отбеляза в родния си град Плевен и своя 75-ти рожден ден, отново на сцена, отново заедно с музикантите от Плевенска филхармония и отново с един неподражаем солист – Пламена Мангова, която е един от стълбовете на съвременните пианисти в Европа и в България.

Това стана в края на ноември 2024-та г. с концерт, в който прозвучаха: „Класическа симфония“ – опус 25 от Сергей Прокофиев, „Елегия“ от Пламен Джуров и Концерт за пиано в ла минор от Едвард Григ. 

На 21 април е роден Пламен Джуров - човекът с огромен принос за развитието на музикалното изкуство в България

Тогава, по повод своя юбилей в студиото на Дарик радио в Плевен, маестрото сподели:

„Честно казано изпитвам смесени чувства. От една страна числото 75 ми чуждее и не мога да приема, че се отнася до мен. От друга страна ми е много мило от това, че от Плевенска филхармония ме поканиха в Плевен, където съм започнал кариерата си преди много години. Имам приятели и съученици в Плевенска филхармония и това винаги те връща в младостта. Това е нещо, което укрепва и осмисля живота и затова благодаря за тази покана и тази възможност". Чуйте в прикачения аудио файл още от гостуването на маестро Пламен Джуров в ефира на Дарик радио.

На 21 април е роден Пламен Джуров - човекът с огромен принос за развитието на музикалното изкуство в България