Двойно повече пари трябва да внесем за своя сметка, ако решим да си купим стаж, за да се пенсионираме сега, спрямо сумата, нужна ни преди пет години. Това показва справка в данните на Националния осигурителен институт.
Причината за ръста на сумите е в увеличението на минималния осигурителен доход, като цената за месец стаж е определено но 19,8% от него. През 2019 година минималният осигурителен доход е бил 510 лева. Така хората, на които не им достига до 5 години стаж за пенсия, е трябвало да платят на месец по 100,98 лева, а за една година – 1211 лева. Пълните пет години са стрували 6058 лева. През 2020 г. стажът за пенсия поскъпва, тъй като се вдига и минималният осигурителен доход и той вече е 610 лева. Така месец стаж струва 120,78 лева, а година – 1449 лева. През следващата година има ново увеличение на минималния осигурителен доход на 650 лева, като той се запазва на това ниво до края на март 2022 г. Желаещите да се пенсионират тогава е трябвало платят по близо 129 лева за месец недостигащ стаж, а за година по 1544 лева.
Пенсионирането обаче поскъпва отново от 1 април 2022 г. и то доста, тъй като минималният осигурителен доход вече е повишен със 60 лева на 710 лева. Съответно скача и сумата, която кандидат-пенсионерите трябва да заделят, ако искат да си купят стаж за пенсия. На месец тя става 140,58 лева, а за година 1687 лева. Сумата се запазва до края на юли 2023 година, а от 1 август има ново повишение на минималния осигурителен доход и той вече е 780 лева, а месец недостигащ стаж вече струва 154,44 лева. Тези, на които не им стига цяла година, трябва да платят по 1853 лева, а за всички пет години – 5266 лева.
От началото на тази година имаше ново увеличение на минималния осигурителен доход този път на 933 лева. Така в момента месец стаж струва 184,73 лева, година – 2 126,80 лева, а за пълните пет години сумата стига 11084 лева.
В същото време нужният стаж за пенсия се вдига всяка година, като през 2019 г. той е бил 35 години и 10 месеца за жените и 38 години и 10 месеца за мъжете. През следващите години стажът нараства с по два месеца и за двата пола, като през тази нужният стаж за пенсиониране по общия ред вече е 36 години и 6 месеца за жените и 39 години и 6 месеца за мъжете. Догодина изискването за стаж се повишават отново, докато стигне 37 години за жените през 2027 г. и 40 години за мъжете. Възрастта за пенсиониране обаче ще продължи да расте до 2037 година, когато ще стане 65 години и за двата пола.
Колко хора се пенсионират с купен стаж
Всяка година няколко хиляди души си внасят сами осигуровките за определен период, но не по-дълъг от 5 години, за да могат да се пенсионират.
По-малко хора са си купили стаж за първите три месеца на тази година, спрямо тези, платили през предходните три години, показват данни на НОИ. От януари до март 2024 г. стаж за пенсия са си купили 234 кандидат-пенсионери, което им е струвало 4,439 млн. лева. За сравнение през първите три месеца на миналата година стаж за пенсия са купили 337 души, през 2022 г. това са направили 270 човека, а през 2021 – 324 българи са си платили сами вноските, за да се пенсионират.
Заради увеличението на максималния осигурителен доход и повечето хора, избрали този начин на пенсиониране, се увеличава и сумата, която хората са платили, за да се пенсионират. През миналата година общо 4707 кандидат-пенсионерите са платили 32,8 млн. лева, а през 2022 г. това са направили 4093-има души и им е струвало 24,43 млн. лева.
Пенсиониралите се с купен стаж през 2021 г. са 3840 човека, а сумата, която са дали е 18,420 млн. лева. Не малко хора са разчитали на купен стаж и през 2019 и 2020 г., - съответно 3856 и 3932, но за него са платили доста по-малки суми – 14 – 14,62 млн. лева.
Кой има право да си купи стаж за пенсия
Кодексът за социално осигуряване (КСО) предвижда следните възможности за т.нар. „закупуване“ на осигурителен стаж при три случая:
- за времето на обучение за завършено висше или полувисше образование. Например, ако работник е прекарал 4 години в университета и след това е работил 25 години. Когато реши да се пенсионира, той може да включи тези 4 години от университета към своя осигурителен стаж.
- за времето на докторантурата, определено в нормативен акт за лицата, придобили образователна и научна степен „доктор“. Например, ако работник или служител е завършил докторантура и след това работи като учен в научен институт. Тя може да вземе периода на докторантурата си предвид за осигурителен стаж при пенсионирането си.
- до 5 години недостигащ стаж за придобиване на право на пенсия за осигурителен стаж и възраст по общия ред. Например ако работник или служител има стаж от 30 години, но му липсват 3 години за пълния осигурителен стаж за пенсиониране. Той може да "закупи" тези 3 години, плащайки допълнителни осигурителни вноски. Възможността да заплатят осигурителни вноски до 5 години осигурителен стаж, може да се ползва от лицата, навършили общата възраст за пенсиониране. Важна подробност е, че от този ред не могат да се ползват лица, които искат да се пенсионират на по-ниска от общата възраст – например работилите при неблагоприятни условия на труд.
Времето, за което са внесени осигурителни вноски, се зачита за осигурителен стаж от трета категория, а закупеният стаж може да се ползва само при пенсиониране. Следва да се отбележи, че осигурителният доход за времето, за което е “закупен” осигурителен стаж, не се взема предвид при изчисляването на индивидуалния коефициент на пенсионера.
Закупуването се установява с удостоверение, което се издава от съответното териториално поделение на Националния осигурителен институт (НОИ). Когато лицето е заявило желанието си да закупи осигурителен стаж по този ред, от съответното териториално поделение на НОИ се преценява точно колко време не достига до закръгляне на необходимия за пенсиониране осигурителен стаж.
Кандидат – пенсионерите биват информирани за недостигащия осигурителен стаж, сумата на дължимите осигурителни вноски и реда за внасянето им. Няма смисъл да се внасят осигурителни вноски за период, по-дълъг от изискващия се за придобиване право на лична пенсия, защото това време няма да се зачита за осигурителен стаж. Неоснователно внесените суми подлежат на възстановяване от съответната териториална дирекция на Националната агенция за приходите. Сумата на осигурителните вноски трябва да се внесе по банков път.
Как е в Европа
Редица държави в ЕС не предоставят възможността да си купите стаж за пенсия, ако сте работили в тях. Кандидат пенсионерите в Хърватия, Кипър, Дания, Естония, Финландия, Латвия, Литва, Полша, Португалия, Испания, Швеция и Нидерландия нямат право да купят стаж за пенсия.
В други държави периодите, за които може да купите стаж са по-кратки от тези у нас, показват данни на Националния осигурителен институт.