
Влиянието на психологическото ни състояние върху физическите заболявания е известно от най-древни времена. Днес науката нарича този процес психосоматика.
В съвременния свят най-много ни „разболява“ страхът и негативните емоции - обиди, ревност, гняв и др., които не са свойствени природата. Спазмите, които те предизвикват в тялото ни, блокират процеса на обмен на веществата, в резултат на което възниква здравословен проблем в даден орган. За разлика от древната медицина, съвременната е насочена предимно в лекуването на един орган.
Знаете ли, че ако имаме проблем с черния дроб – това означава, че сме много нервни и гневни, а ако имаме болни бъбреци – живеем много с тревоги и страх?
Разбира се, всеки си задава въпроса: Как да живеем поне до 100 години, без особено напрежение, притеснение и пренатоварване…? На този въпрос може да потърсите отговор и в епизод 19 на аудосериалът „Моите 10 минути“ по Дарик радио.
Сега продължаваме да се питаме: Как да не се поддаваме на страха, по време на епидемии и войни?
Слушайте в 4-ия епизод на „Шифърът на тялото“, със специалното участие на Д-р Алексей Грашин - украинският лекар, който помага на пациентите си като съчетава древни познания в медицината със съвременни терапевтични практики. С него разговаря Лалка Златанова.
„Основната мисия на всеки лекар е, да помага на хората, а не да печели пари от лечението им“. С тези думи на Д-р Алексей Грашин закриваме последния епизод от аудио сериала „Шифърът на тялото“. Всички интервюта може да чуете в YouTube и на darik.bg.
Асистент продукция и водещ: Искра Койчева
Продуцент и редактор: Лалка Златанова
Монтаж, саунд дизайн и постпродукция: Петър Тодоров
Още по темата
- 330 дела за домашно насилие са заведени в Пловдив от началото на 2022 г. Четирима са с присъди от 3 до 9 месеца затвор
- Иво Величков: Колкото ни е по-глобална визията за света, толкова сме по-устойчиви при стрес
- „Шифърът на тялото“ с Иво Величков: 99.9% от всички конфликти могат да бъдат предотвратени
- Има ли пост-COVID-синдром и как ни се отразява?