Гневно отворено писмо разпространи Камарата на архитектите в Пазарджик по повод ремонтите на културни институции, които изненадващо се преобразяват в цветове, много различни от оригиналните, в някои случаи - шокиращо ярки.

Недоволството в гилдията се взриви, след като се видя как върху каменната облицовка на Младежкия дом се нанасят бои във всевъзможни цветове и фигури, които експерти оприличават на графити. По думите на кмета Тодор Попов, това трябваше да е приятна изненада за предстоящия на 21 май Празник на Пазарджик, но всъщност се посреща с остра реакция от гражданите.

"Архитектурната колегия в град Пазарджик с недоумение и тревога констатира поредната груба намеса, в градската среда и архитектурния образ на сградата на „Младежки дом - Пазарджик“ при дейности извършвани по време на „текущ ремонт“ на фасадите" - казва се в писмото. Експерти припомнят, че сградата е част от архитектурния ансамбъл в центъра на града, подчертаващ като акцент символа на Пазарджик - Старата поща и нейната часовникова кула. А намиращият се сред тях площад "Константин Величков" е централно средище за културни и обществени прояви и сградите около него са естествен декор на градския делник и празник.

Сградата на Младежкия дом е строена през 1967-1971 година по проект на архитектите Петко Делевски и Минко Минков. За оформянето на фасадите са използвани устойчиви естествени материали – колоните са облицовани с велинградски полиран мрамор, а стените - с русенски варовик. В околните зелени площи са експонирани скулптурни фигури дарени от известният пазарджишки скулптор проф. Величко Минеков.

От гилдията пишат, че ремонтът се изпълнява без представен пред специалисти и общественост проект. 

"Директно върху каменната облицовка се изпълнява с бои, в над двадесет различни цвята, оформление тип „графити“ по цялата площ на фасадните плоскости, колони, козирки и тавани над колонадата. Това представлява агресивно неуважение спрямо авторите на сградата и идеята им за нейното цветово и обемно възприятие" - казва се в писмото, подписано от председателя на пазарджишката колегия арх. Петко Мурджев.

"За жалост, този подход не е изключение, при подобен род обекти в последните години и то за все значими сгради, като спортна зала „Васил Левски“, Театър „Константин Величков“, Читалище „Виделина“, както и за множество площадни и пешеходни пространства покрай канал „Паша арк“, парк-остров „Свобода“, пешеходния мост над река Марица и т.н." - допълват от гилдията.

Архитектурната колегия иска от Общинския съвет да задължи Общината да почисти и възстанови оригиналният вид на фасадите на сградата на Младежкия дом. Занапред да изисква работата по обществено значими обекти в град Пазарджик да става, след провеждането на архитектурни конкурси и след широко обществено обсъждане. Както и да изготви и приеме Наредба за градската среда на Община Пазарджик, която да  урежда обществените отношения, свързани с облика, благоустрояването и съхраняването на градската среда, градските пространства, сградите и архитектурните ансамбли чрез въвеждане на специфични изисквания към тях.