
Няма друга институция, освен Българската православна църква, която да дава възможност да се осъществява пълно единство между човеците, каза в Рилския манастир българският патриарх Даниил. В Рилската света обител днес беше отбелязана годишнината от интронизацията на българския патриарх. В манастира днес тържествено се отбелязва и един от големите празници на обителта - връщането на светите и чудотворни мощи на свети преп. Йоан Рилски.
"Изразявам своята висока благодарност към държавните институции – в лицето на правителството, Народното събрание, президентската институция и всички държавни институции, които през изминалата година по няколко много важни за църквата казуси постигнаха единомислие и изразиха подкрепа за Българската православна църква. Това ни радва", каза българският патриарх. Той пожела това "съработничество" да продължава и занапред "в полза на всички човеци, граждани, на самата държава".
Това е много важно, каза още българският патриарх, "защото в съвременното общество няма друга институция, която в своята природа да олицетворява, да представлява и да дава възможност да се осъществява пълно единство между човеците. Няма друга институция освен Светата православна църква. В нея Господ има тази власт да прощава греховете, да съединява със своите благодатни сили човеците, които го търсят", каза още патриарх Даниил.
Той посочи още, че трябва да се радваме на благата тук, които Господ ни дава, и да се трудим за своето спасение. "И дай Бог, в лицето на държавните институции, да срещаме тази подкрепа", добави патриархът.
Нашата църква е показала какво е дала на народа и държавата ни. Трябва да имаме всеобщо разбиране от необходимостта да подкрепяме и разбираме нашата църква, допълни българският патриарх Даниил.
Той специално благодари на министър-председателя Росен Желязков. Патриарх Даниил изказа благодарност на всички хора, подкрепата на които е чувствал по време на служението навсякъде, където е бил през последната година.
Господ е преценил и е направил така, че преди една година ме постави за председател на Българската православна църква. Предизвикателствата на днешното време са много и ние се питаме в състояние ли сме да посрещнем и да отговорим достойно на всички тези предизвикателства. По човешки съзнаваме много ясно, че това не е възможно, каза още българският патриарх.
Той попита миряните, събрани в храма, как може да се внесе единомислие, еднакво разбиране, желание да вървим единомислено в тази посока, която Господ ни е посочил това да се случи с 6 милиона души, които живеят в България и още 2-3 милиона, които са извън България.
"Ясно е, че не е по силите на никой човек, но в същото време съзнаваме, че патриаршеското служение е олицетворение на онова съвършено отричане от себе по примера, по който Господ направи това. Молитстваме Господ да ни укрепява да проявяваме тази любов", каза патриарх Даниил.
Той си пожела да има единомислие най-вече в управлението на българската православна църква, съгласието на архиереите от Светия синод. "Господ ни заповяда да бъдем всички едно и да имаме истинска братска любов един към друг. Няма друг начин да засвителстваме нашата вяра освен по този начин. Бог ни помага да вършим това служение и да свидетелстваме, че Господ е в света и се труди за спасението на всеки един човек", посочи още патриархът.
Той благодари сърдечно на Адрианополския епископ Евлогий – игумен на Рилската света обител, който "както винаги показа щедро братско гостоприемство за толкова народ, дошли от близо и далеч, дошли още от вчерашния ден и днешния празник". Зная, че грижите ви са много и често срещате липса на подкрепа, му каза патриархът. "Уверявам ви, че каквото е по силите ни, ще ви подкрепяме".
Българският патриарх изтъкна, че през последните години Рилският манастир и сградите укрепват, укрепва и авторитета на манастира сред множеството туристи и поклонници, хора от целия свят. "Това свидетелства за непреходността на вярата и ценностите на православната вяра, духовното наследство, което Светата православна църква е дала на всички човеци", каза патриарх Даниил.
Българският патриарх изказа благодарност и към братята архиеи, митрополитите от Грузинската, Сръбската, Гръцката православни църкви, както и на представителите на руската и румънската църкви, участвали в днешната света литургия, пише БТА.