Глоби до 10000 лева се предвиждат при нарушаване на правилата в националните паркове. В разгара на летния туристически сезон парковите дирекциите напомнят на посетителите за необходимостта да се спазват реда в природата. Националните паркове в България - „Рила“, „Пирин“ и „Централен Балкан“, съхраняват най-ценните природни богатства на страната, а те са уязвими от човешката дейност. За физически лица глобите при нарушение на правилата са между 500 и 5 000 лева, а за юридическо лице - до 10 000 лева.
Снимка: Национален парк „Рила“
Няколко са категоричните забрани в националните паркове. Абсолютно неприемливо е паленето на огън на открито. Това е сред най-известните, но и най-важните правила, най-вече сега, когато опасността от пожари е особено голяма. В 90% от случаите пожарите се дължат на невниманието на човека, съобщават от екологичното ведомство.
Забранено е и влизането във всички езера и реки на територията на парковете. Целта на тази забрана е да се запазят екосистемите на водните басейни. Плуването във водните басейни в националните паркове може да бъде опасно и за хората, тъй като водата в реки и езера е студена и може да предизвика хипотермия.
Снимка: Национален парк „Рила“
По-малко известно, но също строго забранено е брането на цветя на територията на националните паркове. Сред флората има редки и застрашени от изчезване видове. Туристите могат да събират горски плодове, гъби и лечебни растения единствено за лични нужди в количества и по правила, определени с Плана за управление. Забранено е замърсяването на терените и водите с отпадъци. Тези неприятни гледки са не само естетически проблем, но и сериозна заплаха за екосистемите, пишат от МОСВ.
Снимка: Национален парк „Пирин“
Нямате право и да унищожавате скални образувания, а събирането на вкаменелости и минерали, както и ловуването и обезпокояването на дивите животни също е в нарушение на правилата. Риболовът също не е разрешен.
Не се допуска движението, паркирането и престоят на моторни превозни средства, включително мотоциклети и АТВ, без рчазрешително от дирекцията на парка, извън определените за тази цел пътища. Забранено е и къмпингуването, освен на специално обозначените места, разположени близо до планинските хижи.
Снимка: Национален парк „Рила“
Колкото и да са красиви, природните паркове крият опасности. Екоминистерството напомня универсалните съвети за безопасност. Препоръчват на туристите да си носят достатъчно вода и провизии и да са оборудвани с подходяща екипировка и облекло. Съветват гражданите да избягват самостоятелни преходи особено ако ги планират във високите планински части. В случай на инцидент, пострадалите трябва веднага да потърсят планинската спасителна служба.