Стомахът е част от горните отдели на гастроинтестиналния тракт и представлява много повече от орган за храносмилане. Той е фундаментален за общото здраве и благополучие. Здравият стомах допринася за ефикасно храносмилане, правилно усвояване на някои вещества, здрав имунитет и като начален орган от храносмилателната система играе основна и начална роля при тези процеси.

Обратното - нарушеното стомашно здраве може да доведе до каскада от проблеми, които да варират от хранителни дефицити до системно възпаление.

Централната роля на стомаха за човешкото здраве

Стомахът служи като отправна точка за храносмилането, като участва пряко и непряко в разграждането на хранителните материи, благодарение на своята силно киселинна среда и наличието на някои ензими. Този процес осигурява началото на верига от реакции, чиято крайна цел е разграждане и усвояване на хранителните вещества в тънките черва.

Той играе ролята на бариера срещу патогени и ни предпазва от действието на различни бактерии и вируси от външния свят. Нарушение в баланса и функциите му при състояния като гастрит, язва и други състояния много често са свързани с общи здравословни проблеми.

Например, проблемите със стомаха могат да доведат до нарушения в енергийните нива поради нарушено усвояване на важни микронутриенти като желязо и витамин Б12. Недостигът им води до развитие на хронична умора, анемия и мускулна слабост. Нарушения в здравето на стомаха е свързано с менталното здраве, депресивни състояния и тревожност.

Чревният микробиом и връзката му със стомаха

Чревният микробим представлява комбинация от трилиони микроорганизми, като въпреки общото схващане, че те населяват само долните отдели на стомашно чревния тракт, тяхната екосистема започва още от стомаха. Балансираният и работещият в синхрон микробиом помага за храносмилането, имунните функции и намалява възпалението.

При нарушения в киселинната бариера и оголване на лигавицата, вредни бактерии могат да се развият и да предизвикат възпалителен процес, който започва в стомаха, но има системни поражения. Виновник затова се счита бактерията Helicobacter pylori, която причинява гастрит, язви и дори рак.

Приема на пробиотици чрез храната или посредством употребата на качествени пробиотични хранителни добавки помага за поддържане на баланса на микробиома, като последни проучвания дават достоверни данни за ролята на пробиотици при ерадикация и елиминирането на Хеликобактер от стомашната стена.

Системното здраве е свързано със стомаха

Значението и важността на стомашното здраве се простира до здравето на имунната система. Около 70 процента от всички имунни клетки са разположение в и около гастроинтестиналния тракт, а ролята на стомаха при защитата от патогени е витална. Отслабената стомашна бариера предразполага за по-лесно навлизане на инфекциозни агенти в системното кръвообращение, както и към развитие на възпалителни заболявания. От друга страна - нарушено храносмилане поради стомашна дисфункция може да усложни и обостри състояния като синдром на дразнимото черво, цьолиакия и дори да повиши риска от сърдечно-съдови заболявания.

Стъпки към промотиране на стомашното здраве

Консумирането на здравословна храна и спазване на добра хранителна култура - редовно и пълноценно хранене, с минимална консумация на вредни храни - мазно, пържено, газирано, и рафинирани продукти - е от първостепенно значение. Качественият сън и регулирането на стреса също доказано имат пряко влияние върху поддържането на добро стомашно здраве.

Прием на пробиотици балансира собствената ни стомашно-чревна флора, а храни богати на естествени пребиотици като банани, аспержи, ферментирали продукти помагат за тяхното развитие.

Избягването на вредни навици като прием на алкохол, злоупотребата с кафе и кофеинови напитки и тютюнопушенето е важна стъпка, която трябва да се предприеме особено от хора, предразположени към стомашни проблеми.

Профилактика и адекватно лечение при инфектиране с Хеликобактер пилори - в световен мащаб е доказано, че основният причинител на проблеми със стомаха е именно тази бактерия.

Заключение

Здравият стомах е не само част от добре работеща храносмилателна система, но и от голямо значение за цялостното благосъстояние на организма.  Приоритизирането на стомашния комфорт чрез балансирано хранене, прием на пробиотици, природосъобразен начин на живот ще осигури първите стъпки в постигането на по-добри енергийни нива, по-здрав имунитет и ментално здраве.