Повече от половината българи са функционално неграмотни, алармираха от асоциация „Българска книга”. Все повече хора се затрудняват да работят с текст, което води до разпространение на дезинформация и поддаване на манипулации. С цел превенция на проблема, асоциации, свързани с културата и образованието, обявиха днешния 17 ноември за „Ден на четенето”. Целта е да се стимулира грамотността, не само при децата, но и при възрастните хора.
"Задълбоченото четене на книги е много важно, не само за отделния човек, но то допринася и за развитието на икономиката, бизнеса и иновациите. Именно четенето е онзи базов процес, отговорен за развитието на мисленето", отбеляза Валентина Стоева, председател на фондация „Четене“.
"Една от инициативите на кампанията се нарича „Първа книга” . Идеята е всяко новородено дете да получава книга, която родителите да му четат, защото ранното слушане на книги е важно за формирането на човека", обясни Десислава Алексиева от асоциация „Българска книга”.
По време на събитието, стана ясно, че в първия „Ден на четенето“ в България са се регистрирали общо над 177 хиляди души.
Слушайте и гледайте новия подкаст на darik.bg „В тренда“ в YouTube, Instagram и TikTok
Най-интересните разговори от ефира на Дарик слушайте в подкаста на радиото в Soundcloud, Spotify, Apple Podcasts и Google Podcasts
Още по темата
- „КнигоМания в Северен“ – празник на детските усмивки и любовта към книгите
- Две училища във Враца получиха дарения от книги за участието си в Образователната програма на ВСС
- Сутрешните новини от Пловдив и Смолян на 17.12.2024 г.
- Коледно вдъхновение в библиотеката в Смолян – изложба на книги и традиции