Работата на 51-ото Народно събрание (НС) остава блокирана, защото депутатите не успяха да изберат председател на парламента и от втория опит. За сметка на това първите две политически сили - ГЕРБ-СДС и “Продължаваме промяната - Демократична България” (ПП-ДБ) започнаха преговори с останалите парламентарно представени партии, но не за състав на кабинет.
Още преди заседанието на НС разговорите в парламента започнаха. Първи при ГЕРБ бяха БСП, които подчертаха, че състав на правителство не е бил коментиран.
“Оставяме отворена вратата за допълнителни разговори. Този старт на диалога беше необходим и отговаря на очакванията на обществото партиите да контактуват”, каза временният председател на социалистите Атанас Зафиров.
До съгласие се е стигнало по темата за либерализирането на пазара на битов ток. И двете групи са на мнението, че трябва да бъде отложено. Друга тема на фокус е била и бюджетът за следващата година. Остана и впечатлението, че участие на социалистите в бъдещо управление не е толкова невъзможно.
“Ако се прецени от силите, с които водим диалог, че в едно евентуално управление има нужда от ляв вектор, можем да участваме в диалог. Теми конкретни и ангажименти не се поемани под никаква форма”, каза Зафиров.
“Има такъв народ” (ИТН) бяха вторите поканени на среща с най-голямата политическа сила. Преди нея те бяха категорични, че са против Борисов да е премиер. Тошко Йорданов също отбеляза, че не е обсъждан състав на кабинет. Той обясни, че 90% от времето на разговора с ГЕРБ-СДС е било отделено на темата за икономическото състояние на страната.
“Финансите са в ужасно състояние заради бюджетите, приети от предишното правителство, включително с участието на ГЕРБ", посочи депутатът от ИТН.
Лидерът на ГЕРБ също се съгласи с това твърдения и отбеляза, че намират по-голямо сходство с политиките на партията на Слави Трифонов, отколкото с тези на БСП.
ПП-ДБ търси подкрепа за изолирането на Пеевски
Последната среща в парламента за днешния ден беше тази между БСП и ПП-ДБ. Коалицията обяви във вторник, че целта на разговорите е да намерят подкрепа за декларацията им, целяща създаването на “санитарен кордон” около лидерът на “ДПС - Ново начало” Делян Пеевски. Социалистите обаче имаха по-приоритетни теми, които лансираха да бъдат обсъдени - либерализацията на пазара на електроенергия, заплатите в армията, АЕЦ “Белене” и още. Така на няколко пъти въпросът за изолирането на Делян Пеевски беше отклонен. За сметка на това БСП не пропусна да отправи критики към промените в Конституцията и настояха старата ѝ форма да бъде върната.
На финала на срещата Асен Василев предложи двете формации да си обменят документи за своите законодателни инициативи, след което да направят втора среща с цел “отпушване” на работата на парламента. След това Кирил Петков даде подписите на ПП-ДБ, с които подкрепят конституционната жалба за касиране на изборите на БСП.
Още по темата
- Председателят на СОС: Столичната ОИК прилага двоен стандарт при отстраняване на кметове
- Томислав Дончев от ГЕРБ ще ръководи изготвянето на управленската програма
- Ивайло Иванов се оттегля като шеф на политическия кабинет на вътрешния министър
- Съветът за съвместно управление започва работа тази седмица