Депутатите не успяха да изберат председател на Народното събрание и при втория опит, който беше направен в началото на пленарното заседание днес. Номинирани отново бяха петима кандидати – Рая Назарян от ГЕРБ-СДС, Андрей Цеков от "Продължаваме промяната - Демократчина България" (ПП-ДБ), Петър Петров от "Възраждане", Наталия Киселова от БСП и Николета Кузманова от "Има такъв народ" (ИТН).
Назарян и Цеков събраха най-много гласове, съответно 69 и 67, в подкрепа и се явиха на балотаж. Те обаче очаквано не успяха да получат одобрението на повече от половината присъстващи народни представители. Депутатите излязоха в почивка, по време на която бе взето решение за втори път да се прекъсне заседанието и да бъде възобновено в петък, от 11:00 ч.
При номинациите Теменужка Петкова от ГЕРБ апелира:
Снимка: Теменужка Петкова/ БТА
“Призовавам ви да подкрепите тази достойна кандидатура на г-жа Назарян”.
Според Искра Михайлова от “Възраждане” парламентът има нужда от обединител и Петър Петров е точният човек за това . От ПП-ДБ коментираха, че са изгубени 15 дни след изборите, в които първата политическа сила да води предварителни разговори, а Николай Денков допълни:
Николай Денков/ БТА
“Партията, която е спечелила първото място на изборите да потърси мнозинството, което търси. Демокрацията работи чрез събиране на мнозинства, а не чрез подчинения на втори, трети, четвърти, на този който е първи”, каза Денков.
"БСП-Обединена левица" определиха своя кандидат Наталия Киселова като консенсусен. От ИТН номинираха за председател Николета Кузманова, но Тошко Йорданов отново предложи да бъде избран временен такъв в лицето на най-възрастния народен представител.
Тошко Йорданов/ БТА
“За моя най-голяма изненада “Възраждане” и ПП-ДБ отказаха тази идея. Надявам се рано или късно парламентарните им групи да стигнат до правилния избор, че ако искаме да правим нещо в законодателството, то този парламент трябва да започне да работи”, обясни Йорданов.
Реакции след заседанието
След вторият неуспешен опит за избор на председател лидерът на партия МЕЧ Радостин Василев обяви, че неговата формация няма да подкрепя повече нито една кандидатура. И в двата дни, в които депутатите се опитаха да изберат шеф на Народното събрание формацията му гласуваше “за” всички номинации, с изключение на Рая Назарян от ГЕРБ.
Василев посочи, че от партията на Бойко Борисов са поискали следващият опит да бъде след седмица.
“Противопоставихме се категорично, защото считаме, че ГЕРБ водят разговори на тъмно, не знаем с кого, от БСП чуваме някакви неща, от ИТН – други. Щастливи сме, че не сме канени на срещи”, коментира още лидерът на МЕЧ.
Според Василев, за да се излезе от патовата ситуация, трябва да бъде сформирано парламентарно мнозинство, което да изолира Бойко Борисов и Делян Пеевски.
Лидерът на “Възраждане” Костадин Костадинов смята, че посланиците ще решат дали ще има председател на НС и правителство. Той посочи, че е възможно да отидем на нови избори, но по думите му може да се отразят и положително. Според Костадинов ще има опит за правителство между ГЕРБ, ПП-ДБ и присъдружни партии.
Отново изборът за шеф на парламента е труден
Последният кандидат за председател на Народното събрание, който бе избран без да се стига до тежко зацикляне, е Никола Минчев в 47-ото Народно събрание. Още в първия ден, както трябва да е спрямо Конституция, депутатите го избраха.
В 48-ото Народно събрание първото заседание на народните представители продължи три дни. Никой от кандидатите не събра нужната подкрепа и Рашидов от председателстващ за ден като най-възрастен, зае поста за постоянно
До спиране на часовника се стигна и в 49-тия парламент. Росен Желязков беше избран след осем дни. Депутатите обаче си дадоха и великденска ваканция. В крайна сметка Желязков беше подкрепен и така стана първият ротационен председател, въпреки че до предаване на щафетата не се стигна.
В 50-ото Народно събрание Рая Назарян успя да събере нужните гласове за два дни.
Още по темата
- Писма, срещи, предложения: ГЕРБ канят ПП-ДБ за разговори, те приеха (ОБЗОР)
- Антоанета Цонева: Има мнозинства, които могат да се съставят отвъд Пеевски и Костадинов
- Калин Янакиев: Разделението на ляво и дясно у нас загуби своята актуалност
- Харалан Александров: Пеевски ефективно решава проблемите на хората