Учениците, които са лауреати на национални и международни олимпиади или са носители на медали от олимпийски, световни и европейски първенства, проведени в 11 или 12 клас, да се приемат във висши училища без конкурсен изпит, решиха депутатите на първо четене.
Тези ученици ще се приемат извън определения брой студенти за държавна поръчка. Условие за приема ще бъде избраната специалност да съответства на предмета на олимпиадата или дисциплината на първенството.
Парламентът прие на първо четене промени в Закона за семейните помощи за деца
Измененията в Закона за висшето образование имат за цел да надградят настоящата политика за насърчаване на кандидат-студентите, които са лауреати в национални и международни олимпиади и са носители на медали от олимпиади в световни и европейски първенства. Целта е те да бъдат задържани в българската система на висшето образование.
Създава се възможност научните институти да имат юридическа правоспособност, т.е. да бъдат самостоятелни юридически лица, като целта е да се създадат условия за максимална гъвкавост при структуриране и преструктуриране на институтите, да се облекчи административната им работа.
Депутатите одобриха на първо четене промени в Закона за социално подпомагане
Това не променя по същество структурата на научния институт, но предоставя възможност за формалното му обособяване като отделно юридическо лице с цел по-голяма оперативност и по голяма самостоятелност в дейността на института.
Най-интересните разговори от ефира на Дарик слушайте в подкаста на радиото в Soundcloud, Spotify, Apple Podcasts и Google Podcasts
Следете най-актуалното от деня на страницата ни във Фейсбук
За забавни видеа ни последвайте в TikTok
Следвайте ни и в Инстаграм
Още по темата
- Радев: Има хищници, които ги устройва това състояние на държавата
- Пети неуспешен опит: Отново не беше избран шеф на парламента
- Иво Инджов: Няма работеща конфигурация, която да направи правителство
- “Ще си имам гарантиран председател”: Борисов щял да сложи начело на листа на следващия вот човек, роден 1930 г.