Депутатите приеха правилата, по които ще се обсъждат и гласуват промените в Конституцията. Взе се решение всички изменения на основния закон да се приемат на три гласувания. За целта новите текстове трябва да бъдат подкрепени от 3/4 от всички депутати или 180 души. Ако предложенията не бъдат подкрепени от нужния брой депутати, се прави ново разглеждане в срок от 2 до 5 месеца. Тогава вече ще са нужни само 2/3 от гласовете или 160 от всички депутати да дадат своята подкрепа. Уточняването на необходимите мнозинства при трите четения на закона предизвика объркване между депутатите и се наложите текстовете да бъдат променяни в движение.

Процедурните правила, по които ще се променя Конституцията предизвикаха недоволство и объркване в Народното събрание. Неяснота предизвикаха точките, които определят необходимите мнозинства. Според правилата законът се приема на първо четене с ¾ от гласовете на депутатите или 180 души. В случай, че това не се случи, но има поне 160 гласа „за“ законопроектът се връща за ново разглеждане и тогава вече ще са необходими само 160 гласа, за да бъде приет. На второ четене текстовете също ще трябва да се одобряват с по минимум 180 гласа, но не винаги. Председателят на Народното събрание Росен Желязков поиска допълнителни разяснения.

Надежда Йорданова обясни, че на практика при второто четене също ще са нужни само 160 гласа

Заради неясните текстове Георги Свиленски от БСП поиска оттегляне на правилата и ново обсъждане

Според опозицията с така определените мнозинства, нужни за приемането на текстовете, ГЕРБ-СДС, ПП-ДБ и дпс си осигуряват сигурно приемане на промените в конституцията, тъй като разполагат с общо 168 депутати. 

Слушайте и гледайте новия подкаст на darik.bg „В тренда“ в YouTube, Instagram и TikTok

Най-интересните разговори от ефира на Дарик слушайте в подкаста на радиото в SoundcloudSpotifyApple Podcasts и Google Podcasts

Следвайте ни в LinkedInФейсбук, TikTok и Инстаграм