Реконструираният хотел на музей „Етър“ бе официално открит вечерта на 31 юли в присъствието на представители на културната общност, туристическия бранш, регионалното и общинско управление. Сградата е със запазен архитектурен облик, но вече отговаря на очакванията на съвременните потребители. След сериозно проучване името на хотела е променено на „Етър“.
През 1981 година, като част от честванията посветени на 1300 години от създаването на Българската държава, на 20 октомври към музей „Етър“ е открит хотел „Страноприемница Етъра“. Той разполага със 77 легла, дневен бар, ресторант с лятна тераса, механа и конферентна зала.
Проектът е разработен в средата на 70-те години от екип на Института за проучване и проектиране (ИПП) „Туристпроект“, в който са включени архитектите Иван Попов, Людмила Белокапова, Татяна Кондарева и Дора Радославова.
Цялостният облик на сградата, обзавеждането на стаите и общите помещения е в „битов“ стил с препратка към Възрожденската епоха, представена в музей „Етър“. Мебелите са дървени, присъстват традиционни български черги и тъкани.
Хотел „Странноприемница Етъра“ е домакин на национални и международни събития, семейни тържества и бизнес форуми.
С годините хотел „Странноприемница Етъра“ се изправя пред обичайните за всяка сграда предизвикателства за поддръжка и подобряване на качеството на предлаганите услуги. През 2007 година се прави частичен ремонт на стаите – подменя се обзавеждането и се реновират санитарните помещения. През 2015 година залите на основния ресторант са частично трансформирани в зали за семинари и научни конференции, без обаче да се интегрира подходящо съвременно техническо оборудване.
С времето се натрупват все повече проблеми. Влошено е материалното състояние на помещенията на някогашната кухня към ресторанта, на голяма част от обслужващите помещения и някогашните хладилни камери на първия етаж. През топлите месеци за нуждите на механата се адаптират допълнителни площи, но те не предоставят необходимото удобство и функционални връзки за работа в кухнята. Поради лошо състояние на някои от стаите се ползват едва 29 от тях.
През 2016 е направено архитектурно заснемане, извършено е конструктивно обследване и е изготвен технически паспорт.
През 2017 година ръководството на музей „Етър“ проведе конкурс за нова визуална идентичност. Осъвременяват се част от експозициите, създадена е нова навигационна система. Преустройството на хотел „Странноприемница Етъра“ се явява естествено продължение на този процес по обновление на музея.
Установено е, че днешната реалност изисква някои пространства да се превърнат в многофункционални зали за събития и изложби, а част от хотелските стаи да се обособят като места за резидентски програми.
През 2018 година е обявен архитектурен конкурс за идеен проект за преустройство на хотела, спечелен от Another studio и Urbanviva.
Днес хотелът предлага достатъчно удобства на съвременния човек, за да го провокира да остане по-дълго на територията на Габрово, да опознае отблизо, без да бърза, културното богатство на региона. Това се случва, благодарение на проект „РЕМО „Етър“ – музей за креативен културен туризъм“. Използва се съфинансиране от Европейския фонд за регионално развитие, национално съфинансиране и кредитен ресурс от финансов инструмент.
Защо бе променено името – от хотел „Странноприемница Етъра“ на хотел „Етър“? Оказа се, че и в региона, и извън него много хотели и места за настаняване са избрали да се наричат така. Още преди да започне реализацията на проекта, от разговори с гости на хотела става ясно, че не го познават под името „Странноприемница“. Важна роля изигра и изписването на името на латиница, заради чуждестранните туристи. Strannopriemnitsa – кой чужденец би успял да прочете и запомни това име? Обмислени са различни варианти, от които е избран най-удачния и приемлив за туристите. Така хотелът на музей „Етър“ става хотел „Етър“. При популяризирането му се добавя и Габрово, за да се уточни дестинацията.
Резултатите са повече от удовлетворителни по отношение на реализацията на дейността по проекта, свързана с хотела на музей „Етър“, бе изтъкнато в изказванията на кмета на Габрово Таня Христова и директора на музея проф. Светла Димитрова. Областният управител Мария Башева сподели удовлетворението на колегите си, които през март взеха участие в организирана от екипа на музея работилница за домашни занятия.
Присъстващите имаха възможност да разгледат хотела и да направят нощна разходка в музей „Етър“, чиито сгради бяха огрени от новото художествено осветление.