Фосилизиран скелет на около 150 милиона години, открит в планините в южната част на Чили, е на предшественик на съвременния крокодил, предаде Ройтерс, позовавайки се на Аржентинския музей на природните науки.
Видът, наречен Burkesuchus mallingrandensis, е намерен през 2014 г. от аржентински и чилийски изследователи в находище на вкаменелости в Андите в близост до град Малин Гранде. От тогава находката се анализира в музея.
Екземплярът се явява "дядо" на днешните крокодили. Учените се надяват чрез фосила да научат повече за еволюцията им, и по-специално за прехода им от сушата към водата.
Австралиец оцеля след нападение на крокодил, разтваряйки челюстта му
Заедно с други вкаменелости находката подкрепя идеята, че Южна Америка е люлката на еволюцията на крокодилите.
"Преди около 200 милиона години крокодилите са били по-малки и са обитавали сушата. Палеонтолозите винаги са искали да знаят как се е случил преходът им към водата", казва откривателят на фосила Федерико Агнолин.
"Това, което Burkesuchus разкрива, е поредица от уникални черти, каквито не е притежавал никой друг крокодил. Обяснението е, че представителите на този вид са първите, които са започнали да влизат във водата", допълва специалистът.
Почина Сатурн – алигаторът преживял Втората световна война
Според музея крокодилите се появяват в началото на юрския период, около времето на първите динозаври. След милиони години те навлизат във водата благодарение на съществуването на топли и плитки морета.
Южна Америка е известна с изобилието си от крокодилски морски вкаменелости.
Следете най-актуалното от деня на страницата ни във Фейсбук