На 7 януари, Православната църква отдава почит на Свети Йоан Кръстител. Той предвестява идването на Иисус Христос и извършва Свето кръщение (Богоявление) в река Йордан. Според Христос, "Между родените от жени не се е явил по-голям от Йоан Кръстител."

История на Свети Йоан Кръстител

Свети Йоан се ражда шест месеца преди Иисус и е син на свещеник Захария и Елисавета. От дете се посвещава на службата към Бога и следва живот на отшелник в пустинята. На 30 години, по Божие водене, той започва проповедта си за покаяние и кръщава хората в река Йордан.

Хората, които се кръщават при него, осъзнават греховете си и ги изповядват. Свети Йоан им дава мъдри съвети за праведен живот и насърчава съдържание и справедливо отношение. Неговата скромност е ясна, когато отговаря на въпросите дали той е Христос.

Царят Ирод Антипа, обаче, го затваря поради критиките му. В крайна сметка, Йоан Кръстител е обезглавен, тъй като Ирод се страхува от народната почит към него. 

Ивановден е посветен на кръщението на Иисус Христос, което се случва на Богоявление.

Имен ден на Ивановден

На този ден празнуват имен ден Иван, Ваньо, Ваня, Йоана, Йоан, Ивайло, Ивайла, Иво, Ивона, Калоян, Жан, Жана, Яна.

Традиции и обичаи в България

В България, традициите за Йордановден продължават и на Ивановден. Обредното къпане, характерно за младоженците, се извършва от кума или девера. Този обичай може да се разглежда като част от следсватбените обичаи, затварящи сватбената обредност.

В Югозападна България, традиционно се къпат младоженките и момиченцата под една година. Обичайът включва и размяната на подаръци, гостувания и празнична трапеза. Свети Йоан се счита за покровител на кумството и побратимството, което определя гостуванията у кумовете. Те обичайно даряват кравай, месо и вино.

Трапезата включва традиционни български ястия като варено жито, фасул, ошав, баница, кървавица, печена луканка и свински ребра със зеле.

На Ивановден приключва и периодът, през който обикалят новогодишните маскирани дружини. В някои райони на страната коледарите отвеждат тържествено "царя" на дружината на чешмата, където го окъпват. След това се устроява угощение, където присъстват и маскирани като мечка, невеста и арапи. С празнично хоро завършва пълният цикъл на обичая коледуване.

Ивановден в България съчетава религиозния и фолклорен аспект, предоставяйки възможност за общност и радост в традиционния български стил.

Слушайте и гледайте новия подкаст на darik.bg „В тренда“ в YouTube, Instagram и TikTok

Най-интересните разговори от ефира на Дарик слушайте в подкаста на радиото в SoundcloudSpotifyApple Podcasts и Google Podcasts

Следвайте ни в LinkedInФейсбук, TikTok и Инстаграм