150 години навърши първото класно училище в Добрич. Негов наследник сега е Средно училище „Кирил и Методий“, през годините познато и като Руската и Хуманитарна гимназия. На празника бе открита паметна плоча на фасадата в чест на основателя Йосиф Стоянчев, а на тържество пред паметника на Светите братя бяха наградени 38 ученици с първи места на конкурси, олимпиади и турнири.

Училището е създадено през 1872 г. в двора на храм „Света Троица“ и бързо се налага като модерен за времето си просветен, културен и духовен център. За периода на румънска окупация 1913-1940-а година, съумява да запази своя български облик и дори разширява дейността си, а с Възвръщането на Южна Добруджа в пределите на България следва бурен разцвет на вече именуваната Смесена гимназия „Цар Борис III“. През 1946 г. за патрон са избрани Кирил и Методий. През 1971 г., за 100-годишния юбилей, се настанява в първата в Добричка област модерна училищна сграда, в която се намира и до днес. От 1991 г. се именува Хуманитарна гимназия до 2017-а.

Сред именитите възпитаници са почетните граждани на Добрич: Любен Бешков, Данаил Бекяров, Димитър Димитров, Йордан Дачев, Петър Крумов, Никола Богданов, диригентът Захари Медникаров, писателят Ивайло Петров, народната певица Галина Дурмушлийска, поп звездата Миро.

Основателят на класното училище Йосиф Стоянчев е роден през 1842 г. в Добрич, внук е на Иван Хадживълков, един от най-заможните и големи благотворители в града, активен участник в борбите за църковна и политическа самостоятелност, само осигурил образование в чужбина за много българчета.

Йосиф Стоянчев е учил във Варна, в гимназията в Смоленск и френския католически колеж в Цариград. Знаел френски, руски, гръцки, турски, арабски, персийски. Притежавал завидни познания по философия, български език и история. През 1872 г. се завръща в родния си град и създава класно училище, наследник на взаимното училище от 1859 г., в което преподават учители като Иван Кършовски. Стоянчев утвърждава годишните изпити, а знанията са оценявани по петобалната система. Най-добрите и прилежни ученици са награждавани на специални тържества, на които присъстват местните първенци и много граждани.

Така става и днес. Хуманитарната гимназия събира всяка година на площада обществеността, за да покаже своите най-добри ученици. Връчва се годишната награда на името на писателя Ивайло Петров на най-заслужилия ученик. Тази година тя е за Стела Ангелова от 12-и клас, която е танцьор във фолклорна студия „Добруджа“ от 11 години, отличавана в олимпиади по БЕЛ, руски и биология, активна участничка в благотворителни инициативи. Наградата „Първенец на абитуриентски випуск“ получи Емона Донева, която има отличия от националния конкурс за млади поетеси „Дора Габе“ и др.

От Историческия музей в Добрич подготвиха изложба с пана, представящи документи и фотоси из живота на Средно училище „Кирил и Методий“, която е експонирана на площада, а след това ще стане собственост на гимназията.