Венеция е неузнаваема, превърнала се е в призрачен град, Портофино, епицентър на хайлайфа на крайбрежието на Лигурия, е опустял, също както и Варена на бреговете на езерото Комо. Туризмът в Италия, петата туристическа дестинация в света, плаща тежък дан на коронавирусната пандемия.
Спадът в броя на туристите в Италия беше главозамайващ през 2020 г.: само 25,53 милиона чуждестранни посетители дойдоха на полуострова спрямо 65,02 милиона през 2019 г., което е с над 60 процента по-малко.
Приходите, свързани с международния туризъм, се сринаха в същите пропорции, спадайки на 17,45 милиарда евро, което означава недостиг от 26,85 милиарда евро за сектора спрямо данните за 2019 г., според Италианската централа банка.
"Ситуацията е наистина драматична и трябва да бъде направено всичко възможно, за да се съживи този толкова важен за страната ни сектор", подчерта Карло Сангали, председател на Италианския съюз на търговските камари.
Родители и деца в Италия протестираха срещу затварянето на училищата
Близо 100 000 компании от туристическия сектор в Италия са изложени на риск от фалит, според изследователския институт Демоскопика. Това би довело до загубата на 440 000 работни места.
"2020 г. беше катастрофална година за нас", казва Марина Денти, собственичка на магазин за кожени изделия във Варена, малко живописно село на брега на езерото Комо. Чуждите клиенти, на първо място американците, й липсват най-много. "Нашият оборот спадна с 80 процента миналата година", споделя Марина. "Дори Джордж Клуни не е идвал тук заради тази пандемия", допълва тя и припомня, че актьорът притежава внушителна вила от другата страна на езерото, в Лалио.
Преди епидемията туризмът съставляваше близо 14 процента от италианския БВП и спадът му допринесе за изпадането на страната през 2020 г. в най-тежката рецесия от Втората световна война насам (-8,9 процента).
Папа Франциск: Престъпниците се възползват от пандемията от Ковид-19
Пандемията имаше опустошителен ефект върху този жизненоважен сектор за третата икономика от еврозоната. Тя принуди хотелите и ресторантите да затворят врати в продължение на месеци.
С цел рестартиране на двигателя на туристическия сектор, италианските държавни железници поставят началото на "Свободни от Ковид" високоскоростни влакове между Рим и Милано в началото на април, което е премиера в Европа. Целият персонал, а също и пътниците ще бъдат тествани, преди да се качат във влака.
Авиокомпания Алиталия също лансира подобна инициатива миналата година за полетите по някои вътрешни и международни дестинации.
Кметовете на Венеция и на Флоренция, люлки на изкуството и на историята, решиха да обединят сили, за да поискат спешни помощи от правителството с аргумента, че без тези два града "Италия няма да тръгне напред отново".
"Лишена от туристи, Венеция е мъртъв град като Помпей. Тъжно е, когато човек се разхожда по улицата", казва Анна Бигаи, която е местна екскурзоводка. За година тя е имала само десетина туристически обиколки, докато нощувките на чужди туристи спаднаха с 54 процента на 184,1 милиона през 2020 г. в цяла Италия.
Перспективите за 2021 г. си остават мрачни."Международният туризъм в Италия ще се върне към равнищата отпреди пандемията едва през 2023 г.", предупреди Джорджо Палмучи, директор на Националната агенция по туризма.
Италия прие многомилиарден пакет за преодоляване на последиците от пандемията
Дори Портофино, ценена от знаменитостите и милиардерите от целия свят дестинация, не беше пощадена от тази вълна на отдръпване на туристите. Магазините на Ролекс и на Кристиан Диор там остават отчайващо празни в очакване на завръщането на чужди клиенти. "През 2020 г. преживяхме най-тежка година за последното десетилетие", казва Емануела Катанео, съдържателка на винен бар на пристанището. Тя съжалява за отсъствието на американски и английски клиенти.
Но няколко редки чуждестранни туристи, по примера на италианските летовници, се радват на необичайното спокойствие.
"Има много малко туристи тук и това е наистина приятно", казва Райнер Липерт от Хайлделберг в Германия, дошъл да се възхити на гледката на Милано от покрива на Миланската катедрала, преди тя да затвори врати в началото на март заради коронавирусната изолация.
Следете най-актуалното от деня на страницата ни във Фейсбук