Роден е на 5 юли 1979 г. в град Монтана. Започва своята професионална футболна кариера в ПФК Монтана, в който играе от 1995 г. до 1997 г. От 1997 г. до 1999 г. играе в ЦСКА. В „А“ група има 64 мача и 9 гола (45 мача с 3 гола за ЦСКА и 21 мача с 4 гола за Монтана).
От 1999 г. до 2006 г. в „Селтик“ (Глазгоу) изиграва 234 мача, като отбелязва 60 гола. Той е третият български футболист, играл във висшия ешелон на шотландския футбол (след Илиян Киряков и Цанко Цветанов). На 30 август 2006 г. преминава в английския „Астън Вила“ от град Бирмингам.
След отказването на Красимир Балъков от българския национален отбор по футбол на 30 април 2003 г. Стилиян Петров поема капитанската лента и я носи 29 мача. Впоследствие тя е дадена на Димитър Бербатов, след като Стилиян се отказва от националния отбор в края на 2006 година. Той е изиграл най-много мачове с фланелката на българския национален отбор.
През октомври 2005 г. Стилиян Петров написва автобиографията си „You Can Call Me Stan: The Stiliyan Petrov Story“ (Може да ме наричате Стан: Историята на Стилиян Петров) с помощта на спортния журналист Марк Гуиди. Книгата е преиздадена през октомври 2006 г.
Стилиян Петров е избран за Футболист №1 на България за 2003 г. Освен това е класиран 4 пъти на 2-ро място (през 2000, 2001, 2005 и 2009 г.) и 2 пъти на 3-то място (през 2002 г. и 2006 г.)
Обявен е за почетен гражданин на Монтана през 2006 година. Петров дарява премията за званието на деца с умствени увреждания.
Роден в Монтана, той започва професионалната си кариера с местния отбор на ПФК Монтана. На 18-годишна възраст е забелязан от Георги Василев и преминава в ЦСКА (София) за сумата от 30 000 евро. С ЦСКА (София) печели Купата на България за сезон 1998/1999. През месец юли 1999 г. преминава в Селтик с трансферна сума 3 400 000 евро.
„Селтик“
В „Селтик“ Петров успява да си създаде международно име. Първата му година в тима не е много успешна, но в следващия сезон успява все по-често да намира място сред тутилярите. До 2009 г. е десетият най-резултатен играч в историята на Шотландската висша лига с 55 гола.
„Астън Вила“
На 30 август 2006 г. Селтик приема офертата на Астън Вила. Трансферът е на стойност £6,5 млн., като впоследствие сумата може да достигне до £8 млн. Петров сключва четиригодишен договор. Дебютът му е на 10 септември срещу Уест Хам, като мачът завършва при равенство 1:1.
Стилиян вкарва първия си гол за „Астън Вила“ на 11 декември 2006 г. при равенството 2:2 с Шефилд Юнайтед.
Първите два сезона не са добри за Стилиян Петров, след като той все още не може да се наложи в състава. В сезон 2008/2009 обаче се налага като несменяем титуляр. На 12 април 2008 г. Стилиян вкарва гол от над 40 метра срещу Дарби Каунти при победата на Астън Вила с 6:0. Това е най-далечното попадение, вкарвано от играч на Астън Вила в цялата история на клуба.
През май 2009 г. Стилиян Петров получава три награди за Играч на сезона – едната от английските привърженици на клуба, втората от останалите футболисти на отбора, а третата от българския национален фен клуб на Астън Вила – Bulgarian Lions.
На 20 май 2009 г. Петров подписа нов договор с Астън Вила до 2013 г. След преминаването на Гарет Бари в Манчестър Сити и отказването на Мартин Лаурсен от футбола, Стилиян Петров поема капитанската лента в Астън Вила.
Национален отбор
Стилиян Петров дебютира за Българския национален отбор по футбол на 23 декември 1998 г. в приятелска среща с Мароко. На 29 март 2000 г. Петров вкарва първия си гол за националния отбор в приятелски двубой срещу Беларус.
След мача на националния отбор на България с Люксембург за Европейското първенство през 2008 (11 октомври 2006 г.), Стилиян прави изявление, в което обявява, че ще престане да се състезава за България, докато начело на отбора е Христо Стоичков. Самият Стоичков казва, че няма конфликт с Петров и че той винаги ще бъде капитан на А-отбора под негово ръководство. На 20 март 2007 Стилиян Петров се завръща в отбора за мача с националния отбор на Албания. На 6 септември 2011 година в квалификационен мач за Европейското първенство по футбол през 2012 година, Стилиян Петров подобрява рекорда от 102 изиграни мача на Борислав Михайлов за българския национален отбор по футбол, след като изиграва мач номер 103 с националната фланелка. Сега рекордът му е 106 мача.
Личен живот
Женен е за Паулина Петрова, с която имат 2 деца – Стилиян Младши и Кристиян.
Битка с болестта
На 30 март 2012 г. в официалния сайт на „Астън Вила“ е публикувано съобщение, че Стилиян е диагностициран с левкемия. Заболяването е открито след мача с Арсенал, на 24 март, след който Стилиян развива треска и е подложен на медицински тестове. Цялата футболна общественост във Великобритания и България оказват голяма подкрепа на футболиста. На 31 март по време на двубоя Астън Вила-Челси футболистите и на двата отбора излизат с фланелки в подкрепа на играча, а в 19-ата минута от двубоя (Стилиян играе с номер 19) целият стадион се изправя на крака и го аплодира бурно в продължение на минута. От началото на април започва лечение в лондонска клиника. Стилиян Петров временно прекратява футболната си кариера.
Оттегляне от футбола
На 9 май 2013 г. в специално интервю Стилиян Петров обявява оттеглянето си от професионалния футбол.
На 2 август 2012 г. е обявено, че болестта на Стенли е в ремисия, а по-късно на 9 май 2013 г., той обявява оттеглянето си от професионалния футбол. След близо 3-годишно успешно лечение, той успява да пребори коварната болест, последното му лечение завършва в началото на януари 2015. По-рано през декември в интервю, той казва че се чувства отново жив, и благодари на всички хора, и клубове че са го подкрепили в битката му с Левкемия.
Отборът на „Селтик“ организира бенефисен мач в чест на Стилиян Петров на 08.09.2013 г. на стадион „Селтик парк“ в Глазгоу пред 60 000 зрители. Стилиян Петров участва в мача.
Фондацията
Фондация "Стилиян Петров" вече има активен DMS (Donors Message Service) за дарение. Всеки, който има желание да подкрепи каузата на един от най-обичаните български футболисти, да застане до хората, борещи се с онкологични заболявания и да им дари надежда, може да го направи като изпрати SMS с текст DMS STAN. Цената на всяко едно съобщение е 1 лев.
"Вълнувам се, че Фондация "Стилиян Петров" предоставя още един начин за подкрепа на всички онези, които преминават през тежък период в своя живот. Вярвам, че ще успеем да им бъдем в помощ", коментира Стилиян Петров.
"Мачът на надеждата"
На 6 септември, водени от Петров, световни и европейски шампиони, носители на КЕШ и трофея от Шампионската лига, първенци на Англия, Германия, Италия, Шотландия и Франция, носители на Златната топка, Златната обувка и куп други звездни отличия се съберха в центъра на София, за да покажат, че по-силна от болката е само надеждата.
"Мачът на Надеждата", организиран от бившия български национал Стилиян Петров и неговата фондация, противопостави отбори на родни и световни звезди и завърши при равенство 3:3.
Двубоят беше с благотворителна цел и се състоя на Националния стадион "Васил Левски" пред 20 000 зрители. Приходите от него ще бъдат дарени на болници и организации, които помагат на хората с онкологични заболявания. Самият Петров се пребори с подобно заболяване преди години и това го мотивира да работи в тази посока.
Срещата беше изпълнена с много емоционални моменти, с няколко прекъсвания на играта, поздравления за организатора от най-големите звезди, пристигнали в София. Самият Стилиян започна мача за отбора на Световните звезди, през второто полувреме влезе в игра за България и взе капитанската лента от Христо Стоичков. Петров остана на терена до 82-рата минута, когато беше заменен от старши треньора на Черно море Илиан Илиев. Излизането на бившия капитан на България и Селтик в 82-рата минута беше съпроводено с артистично изпълнение на популярната песен "You'll Never Walk Alone". Петров напусна терена със сълзи в очите, като беше поздравен от всички участници на терена и от вече излезлите от игра.
"Благодаря на всички, че помогнахте на мен, семейството ми и сега на хората, които се борят с тази коварна болест. Преди 11 години не знаех дали ще мога да застана отново пред вас, но сега имах отново удоволствието да облека националната фланелка. Разчувствахте ме, ние сме обединен народ и аз се гордея да бъда българин", заяви Петров секунди след края на шоуто.
Българският отбор откри резултата в четвъртата минута, когато Димитър Бербатов вкара с глава. Бербатов започна атаката, подаде на ляво на Мартин Петров, а неговият приятел и бивш съотборник в ЦСКА и в националния отбор му центрира на главата. Топката се отклони в крака на Алън Хътън от отбора на Световните звезди и влезе в мрежата на Шей Гивън. Секунди по-късно срещата беше прекратена заради аплодисментите в 5-ата минута в подкрепа на бившия национал и треньор на националния отбор Петър Хубчев, който се бори с левкемия. В 19-ата минута Световните звезди изравниха резултата чрез бившия нападател на Арсенал Робер Пирес, който получи топката от Хенрик Ларсон и от близо прониза вратаря Здравков.
Срещата беше прекъсната още веднъж секунди след това - в 19-ата минута, с какъвто номер Стилиян Петров игра в по-голямата част от кариерата си. На терена нахлуха попзвездите Любо Киров, Владимир Ампов-Графа и Орлин Павлов, които поздравиха публиката със свое изпълнение на песента "Заедно".
След прекъсването Хенрик Ларсон показа, че се намира в отлична форма и вкара за 1:2 за гостите в 30-ата минута. Българският отбор реагира само след две минути и изравни чрез оказалия се на върха на атаката Георги Пеев, който се възползва от втората асистенция в мача на Мартин Петров. Минута преди края на първото полувреме и късметът се усмихна на българския отбор, след като Ашли Йънг от три метра улучи гредата на опразнената врата след пробив и пас от дясното крило на Луис Гарсия. Мартин Петров след две асистенции успя и да се разпише в 51-ата минута. Той беше изведен по прекрасен начин от Красимир Балъков, избяга от защитата и търколи топката покрай излезлия да го посрещне вратар Карл Икеме. Бившата звезда на Челси Джо Коул изравни за 3:3 в 74-ата минута с чудесен индивидуален пробив. Той получи топката на границата на наказателното поле, мина през Михаил Александров и Велизар Димитров и прати топката под плонжа на Димитър Иванков.
Мачът уважиха президентът на България Румен Радев, министър-председателят Николай Денков, двамата седнаха един до друг. В същата ложа бяха министърът на спорта Димитър Илиев и столичният кмет Йорданка Фандъкова.
Историческата дата 6 септември присъства на официалните екипи на "Мача на Надеждата". Върху номерата на екипите е прокламацията на княз Александър I Батенберг, с която той се обявява за "Княз на Северна и Южна България". Така се отдава почит на Съединението на България, празникът, на който се състоя мачът. И се съчетават битките за единна България и тази за живота на онкоболните.
“Чувствам се изморен, тъй като отдавна не съм играл на такъв терен, но каузата беше невероятна, благородна. Радвам се, че доста мои колеги присъстваха на мача и успяхме на този паметен ден да зарадваме хората със събраните средства. Чувството е неописуемо - да играеш пред пълен стадион, да чуеш българския химн… Имаше доста млади футболисти в техния отбор. Това не е очевидно, а очевадно. Така или иначе те са дошли за каузата. Вкараха се 6 гола и мисля, че хората останаха доволни. Бих отправил апел да има по-често такива събития, за да се помага на хората”, каза след мача изпълнителният директор на Левски Даниел Боримиров.
Димитър Димитров, който изведе отбора на българските легенди в "Мача на Надеждата", изрази надежда, че с тази благотворителна инициатива са дали надежда на хората, които се борят с коварната болест. Смятам, че победителят трябва да бъде каузата. Надявам се с нашето присъствие да сме дали някаква надежда на тези хора, които се борят с тази неприятна болест. Като личен пример мога да кажа, че в този момент най-важни са подкрепата и положителната енергия, която човек може да получи. Това нещо изключително много ми помогна", сподели Димитров.
Слушайте и гледайте новия подкаст на darik.bg „В тренда“ в YouTube, Instagram и TikTok
Най-интересните разговори от ефира на Дарик слушайте в подкаста на радиото в Soundcloud, Spotify, Apple Podcasts и Google Podcasts
Още по темата
- Фондация “Искам бебе” проведе във Враца семинар “Младите българи - здрави и активни”
- Д-р Милен Врабевски: Фондация „Българска памет“ изпраща много успешна година
- Пловдивското читалище „Мустафа Кемал Ататюрк“ стартира проект, посветен на глухите хора
- ФИФА поднесе извинение на Украйна, че показала картата ѝ без Крим на жребия за Световното