От „Продължаваме промяната – Демократична България” представиха проекта си за конституционни промени.
ПП-ДБ: Предлагаме 24 май да стане национален празник
Предложенията включват разделяне на Висшия съдебен съвет на два самостоятелни съвета - на прокурорите и на съдиите; ограничаване на правомощията на главния прокурор; преформатиране на института на служебното правителство; ограничаване на мандатите на кметове на общини и въвеждане на 24-и май като национален празник.
Още в началото съпредседателят на „Демократична България” Христо Иванов обясни, че проектът за промени в Конституцията е резултат от дългогодишни усилия на демократичната общност, като в последните месеци текстовете са обсъждани на различни нива и в парламента с ГЕРБ-СДС и ДПС. Иванов уточни, че тези промени са плод на по-широко политическо съгласие, като изрази надежда това да е гаранция, за да ги видим обнародвани в Държавен вестник.
ПП-ДБ, съвместно с “Правосъдие за всеки”, ще представят проект за промени в Конституцията
Иванов представи и останалите акценти, заложени в проекта:
- промяна на датата на националния празник - 24 май;
- ограничаване на мандатите на кметовете на общини до два;
- въвеждане на стандарт за избирането на регулаторните и контролните органи;
- реформиране на института на служебните кабинети;
- възможност за подаване на индивидуална конституционна жалба от всеки гражданин.
Съпредседателят на „Продължаваме промяната” Кирил Петков коментира, че с промените се цели да се постигне по-голяма справедливост.
Правосъдният министър Атанас Славов конкретизира предлаганите промени в съдебната власт.
Първата промяна е преструктурирането на ВСС.
Депутатите приеха оставката на депутата от ПП–ДБ Ивайло Шотев
Славов уточни, че предлагат още председателите на Върховния административен и Върховния касационен съд, които сега се избират по сложна процедура от ВСС, която приключва с президентски указ - да бъдат с изравнен статут с всички останали - да се избират и освобождават от ВСС.
От ПП-ДБ предлагат и свиване на мандата на председателите на върховните съдилища – да бъде намален от 7 на 5 години. Предвижда се и промяна в мандата на ВСС от 5 на 4 години.
Относно прокурорския съвет, Славов обясни, че парламентарната квота ще е по-голяма от тази на прокурорите.
Тя ще се състои от 10 души - 6-ма, предложени от НС и избрани с мнозинство от 2/3, двама от прокурорите, един от следователите и главният прокурор като член по право. Мандатът на този съвет също ще е 4-годишен.
ПП-ДБ: Остро осъждаме разпространението на език на омразата, призиви за насилие и хомофобия
Така ще се ограничи възможността за упражняване на общия надзор по законност, а мандатът му ще бъде редуциран - на 5 години - при сегашните 7. Предложение кой да заеме тази позиция ще дават от прокурорския съвет, както и министъра на правосъдието.
Относно статута на служебното правителство от коалицията предлагат правителството в оставка да бъде назначено за служебен кабинет, който ще се фокусира върху подготовката за изборите и нормалното функциониране на администрацията.
Друг ключов акцент от предлаганите промени в Конституцията е 24 май да бъде национален празник, включен в основния закон заедно с текстовете за националните символи, каквито са флагът и химнът. Премиерът Николай Денков подчерта, че никой от другите празници не променя статута си.
По думите на Денков, от една страна, 24 май носи чувството на гордост за това, което сме постигнали в исторически план. От друга страна е уникален, защото ни пренася от миналото към бъдещето.
Амбицията на „Продължаваме промяната - Демократична България” е законопроектът да бъде внесен до 31 юли. Във вторник предстои да има и първо заседание на ресорната комисия в парламента.
Всичко за 49-ото Народно събрание четете ТУК
Най-интересните разговори от ефира на Дарик слушайте в подкаста на радиото в Soundcloud, Spotify, Apple Podcasts и Google Podcasts
Още по темата
- В опит да поднови списъка за възможен премиер, ПП-ДБ инициира законови промени
- КС остави в сила ограничените правомощия на президента при избора за служебен премиер
- Борисов “тръпне в очакване” за решението на КС за промените в основния закон
- Депутатите няма да работят по време на предизборната кампания