По време на предизборната кампания за вота "2 в 1" парламентът няма да работи, а освен редовни заседания, няма да има и парламентарен контрол. Решението беше взето с гласовете на ГЕРБ-СДС, ПП-ДБ и ДПС. От опозицията отправиха критики, че това обезсмисля и нарушава промените в Конституцията, според които Народното събрание продължава да работи и при служебно правителство.
Петър Петров от "Възраждане" коментира:
„Не може да бъдат ограничавани правомощята на народните представители с този едномесечен срок на суспендиране на упражняване на правомощията, особено след като Конституцията е била променена точно в обратния смисъл – НС да изпълнява напълно своите задължения“
Според независимия депутат Радостин Василев се прави опит за заглушаване на опозицията:
„На ГЕРБ повече пленарна зала не им трябва, след като овладяха изпълнителната власт. Ние ще гледаме кученца, пачки, арести. Скоро ще се повдигат нови обвинения. Надежда Йорданова, Христо, които тука късаха ризи, когато гласувахме Конституцията и викаха „Действащ парламент“, не трябва да се разпуска парламентът. Какво стана бе, защо ще го разпускаме?“
Отхвърлено беше предложението на БСП да бъде провеждан поне петъчен парламентарен контрол, а Драгомир Стойнев заяви:
„Оказва се, че служебните кабинети няма да бъдат контролирани. Тогава защо направихте тези промени? Да, има го опасението за преяждане с власт. Но в същото време къде отива контролът?“
Радомир Чолаков от ГЕРБ-СДС обясни, че идеята на конституционните промени не е парламента да заседава непрекъснато:
„Ние го разбираме като сдържаща функция, служебното правителство, когато и да бъде назначено то, да знае, че има действащо Народно събрание, макар и не заседаващо, което във всеки момент може да бъде свикано, за да спре някоя непремерена стъпка.
Депутатите решиха още, че заплатите на народните представители ще се начисляват от деня на полагане на клетва до деня, който предхожда полагането на клетва на депутатите от следващото Народно събрание, за да не се стигне до получаване на двойно възнаграждения.
Чуйте прикачения звуков файл.
Още по темата
- „Льольо”, „смотльо” и „кръчмар”: Какъв беше езикът на политиците през 2024 г?
- Със стабилно мнозинство депутатите решиха да са в коледна ваканция до 5 януари
- Депутатите изслушват служебния премиер Главчев и осем министри от кабинета
- Георги Георгиев: Не може заради политическата криза да се “обезглави” съдебната система