От началото на годината има промяна в броя на онлайн обявите за работа, макар и съвсем малка.

Забелязва се лек ръст на предложенията, което е съвсем естествено, тъй като в момента наближават летните турстически месеци и редица сектори, водещи сред които са хотелиерство и ресторантьорството и търговията, “се зареждат” с кадри.

Това заяви Християн Петков, оперативен мениджър на JobTiger, по време на участието си в рубриката Портфейл в ефира на Дарик радио.

"Наблюдава се ръст с около 2000 – 2500 обяви повече от началото на годината, като общо предложенията за работа в страната са около 44 000."

Най-голям ръст на обявите има в туристическия сектор, докато най-много обяви има в София, където са над една трета от предложенията за работа във всякакви сектори, посочи още експертът.

Най-големият ръст на предложенията по градове в момента се отчита в регионите на Варна и Бургас, отново в секторите на хотелиерството и ресторантьорството и донякъде в сектора на търговията.

Секторът, който търси най-активно кадри в момента, е „Търговия и продажби“ както в София, така и в цялата страна, заяви Петков. Около 26-27% от обявите за работа са именно в него, като той е водещ в това отношение през последните поне 3.5 години.

С най-малък дял от общия брой обяви за работа са секторите на медиите, изкуството и криейтива. Маркетингът и рекламата също, но това не означава, че няма работа, а просто възможностите за избор са най-малко там, посочи Петков.

Строителството е на 4-5 място по предложения за работа в страната, като трябва да се отбележи, че служители в тази сфера се търсят навсякъде - не само в София, допълни той.

Безработицата в Северозапада е най-висока, като и предложенията за работа са по-ограничени. Тук има и една друга особеност. Когато става въпрос за работа, говорим за такава, която е свързана с квалификация и някакъв тип умения и не на последно място - с желание за работа, защото не всеки човек е склонен да работи каквото и да е при каквито и да е условия, посочи Петков.

"Има работа, но не всяка е идеалната работа за всеки кандидат. Или пък ако е идеалната, не всеки кандидат е напълно подходящ заради квалификацията, опита и уменията, които притежава".

Най-високо платените сектори

По отношение на секторите с най-високо заплащане, Петков заяви, че IТ секторът както преди години, така и в момента все още е най-високо платеният като цяло, а секторът на фармацията го догонва сериозно.

Годишните увеличения на възнагражденията в тези два сектора са по-високи, отколкото при останалите.

Петков уточни, че във всеки един сектор има високи възнаграждения, но те са на различни нива и в различни обеми. По негови думи, хората просто трябва да се развиват, да придобиват умения, да подобряват квалификацията си и да имат амбицията да се развиват в сектора, в който желаят или могат да работят. По този начин могат да достигнат нива, които са добре възнаградени.

Преди 3-4 години IT секторът отчиташе изключителен бум навсякъде - особено заради пандемията. Много хора се втурнаха да се развиват в тнего и възможностите и възнагражданията са доста добри. В момента обаче IT секторът изпитва едно свиване, заяви Петков.

Това е един от малкото сектори, които, според анализите на JobTiger, отчитат почти всеки месец спад спрямо нивата от миналата и по-миналата година.

"Това не означава, че няма работа и че има безработни и съкратени специалисти, но разнообразието от предложения за тях намалява. Компаниите са много по-предпазливи и взискателни при избора на кадри. Те търсят наистина добре квалифицирани, опитни кадри, които да станат част от техните редици."

От тази гледна точка, достъпът за хора без опит става много по-труден, каза Петков.  

AI и пазарът на труда

По отношение на изкуствения интелект (AI), Петков заяви, че влиянието му вече се наблюдава в IT сектора. Компаниите все повече инвестират в тази технология, назначават хора, които да отговарят за нея и да я разработват.

Съответно и съкращават хора, защото част от дейностите им могат да бъдат извършвани или подпомагани от AI. Това е и една от причините, поради които достъпът на неопитните хора в IT сектора е затруднен.

По негови думи, AI вече може да пише код, който донякъде да наподобява усилията и ефекта на един младши специалист.

"Абонаментът за ChatGPT е 25 долара на месец, което е далече по-малко от една месечна заплата."

Петков уточни, че AI също прави грешки, но те са подобни на допусканите от един младши специалист.

Парадоксалното, според него е, че големите международни компании, които са лидери в тази сфера и проповядват използването на AI като нещо полезно за пазара на труда, в същото време съкращават служители, защото тази технология им позволява да го направят.

Времената са динамични и интересни, но при всички положения технологията е тук и помага в работата, заяви Петков.

"Според нашите наблюдения, IT секторът и секторът на маркетинга и рекламата изпитват малък спад от гледна точка на предложенията за работа дори и в България. Това се дължи имено на факта, че тези технологии се ползват в момента и те могат да заместят много повече служители. Един служител може да свърши много повече работа с изкуствен интелект, отколкото преди и съответно търсенето на хора, и предлагането на работа в тези сектори е намалено."

Въпреки всичко, изкуственият интелект няма да измести никого тотално, смята Петков. Той ще се развива и все още ще са необходими хора, които да го управляват, обучават и да го ползват, за да може работата да стане по-ефикасна.

Той даде пример с изобретяването на поточната линия, която мнозина са смятали, че ще изземе работата на хората, но това не е така, като конкретно в България от 20 г. има глад за хора в производството. След това същият процес се случва и с компютрите.

"Според нас и това, което историята показва, е, че няма да останем без работа. Просто ще се преквалифицираме, ще придобием малко по-различни умения, навици и рутина в деня и ще започнем да работим по малко по-различен начин, използвайки изкуствения интелект."

Докато той се наложи и измислим как искаме да го използваме и прилагаме в работата, ще има малки сътресения. Когато обаче се стигне до момента, в който е изчерпан капацитетът на текущия изкуствен интелект и трябва да се прави нещо ново и по-креативно с него, тогава ще са необходими хората, които, всъщност, да измислят тези неща, да обучат AI да го прилагат и т.н., заяви Петков.

Той разказва и за интересния опит с AI в JobTiger, която наскоро обедини усилия с технологична компания за създаването на инструмент, който използва AI и има за цел да помага на хората по по-лесен и бърз начин да създават автобиографии (CV), които да използват за кандидатстване за работа.

Vihra AI

Желаeщите могат да посетят сайта vihra.jobtiger.bg и да се регистрират в платформата. След това изкуственият интелект Vihra се свърза с потребителя и провежда разговор с него, като му задава базови въпроси за това какво работи в момента, образование, интереси, сертификати, умения, владеене на езици.

Тази комуникация протича за около 5 минути, след което клиентът получава по имейл CV, което е създадено на база на този разговор, което той може да използва за кандидатстване за работа или да редактира и допълва, адаптирайки го за конкретна позиция.

Хората не пишат CV-та всеки ден и много от тях си представят, че това е един трудоемък и сложен процес. Истината е, че това не е така, но въпреки това отнема време, заяви Петков.

По тази причина компанията е много доволна от факта, че за един 5-минутен разговор човек може да се сдобие с базово CV, което вече може да използва както за да кандидатства за работа, така и за да го доразвива.