
Лъсна истината, че има драматично неизпълнение на приходната част. От заложени в бюджета 18.3 млрд. лв. повече приходи през 2025 г. спрямо 2024 г., за първите 5 месеца на годината те са едва 3.2 млрд. лв., коментира във вторник бившият финансов министър Асен Василев, който е и председател на ПП. Преди ден финансовият министър Теменужка Петкова, която близо месец отказваше да обяви предварителните данни за бюджетния дефицит към 31 май, в крайна сметка спази закона и публикува отчета. "Минус"-ът в бюджета е 2.6 млрд. лв. (1.2% от БВП), което е нарастване с 0.7 млрд. лв. в сравнение с април, съобщи Mediapool.
Василев уточни, че от предвиден ръст на приходите от ДДС от 6.2 млрд. лв., за първите 5 месеца на годината те са 1 млрд. лв. "Към момента това прави дефицит от 2.6 млрд. лв", каза Василев.
Той сравни изпълнението на бюджета и с данните от същия период от време от миналата година.
"За сравнение, миналата година по това време бюджетът беше на излишък със 146 млн. лв., а сега е на минус 2.6 млрд. лв.", каза той.
Асен Василев припомни, че още през февруари месец в ефира на бТВ е предупредил, че заложеният ръст на приходите от 30% е нереалистичен.
Притесненията на много анализатори са, че фискът може да не се вмести в ограничението и да излезе извън коловоза след очакваното положително решение за еврозоната. Засега едно от по-сериозните основания за това, че изпълнението не върви по план, са вече споменатите данни за ДДС. Към 31 май по това перо са събрани почти 8 млрд. лв. от заложени за цялата година 24.8 млрд. лв. Това значи, че към края на петия месец от годината планът за ДДС е изпълнен на едва 32.3%. Неотдавна министър Петкова успокои, че мерките за повишаване на събираемостта, заложени в Бюджет 2025, бяха гласувани късно и имат нужда от още време, за да сработят.
Към края на май общите приходи в бюджета са 31.5 млрд. лв. или 34.9% от годишните разчети. Постъпленията нарастват с 3.26 млрд. лв. (11.5%) спрямо отчетените за първите пет месеца на 2024 г. За този ръст принос имат най-вече данъчните приходи, които нарастват c 15.1% (3.3 млрд. лв.). Неданъчните приходи нарастват с 11.9% (0.54 млрд. лв.) спрямо отчетените за същия период на 2024 г., а постъпленията в частта на помощите и даренията са по-малко с 0.59 млрд. лв.
Данъчно-осигурителните постъпления са 25.17 млрд. лв., което представлява 35.5% от разчетените за годината.

Още по темата
- Деян Николов: "Възраждане" ще иска да излезем от еврозоната! Там ужасите са без край!
- ПП: Призоваваме правителството да се разграничи от думите на Тошко Йорданов за младите лекари
- Годишната инфлация в еврозоната през юни се очертава 2,0 на сто
- Започва интензивна информационна кампания за въвеждането на еврото в България