Правителството е свършило перфектно своята работа като с видеонаблюдение са били покрити над 99.5 % от секциите в страната. Това каза служебният министър на иновациите и растежа Росен Карадимов.
Видими резултати
По думите му видеонаблюдението е било надградено и „резултатите от това са видими“, включително картината и записите са с по-високо качество. Излъчване е имало в 11 400 секции от 11 626 секции. Всички налични записи са качени и достъпни. Записи липсват от 60 устройства, като по-голямата част е в малки населени места, съобщи още той.
“Като българин, виждайки кухнята на изборния процес, не можех да повярвам, че най-свещеният суверенитет на една държава, какъвто е изборният процес, е поверен на две частни фирми – едната, която съхранява машините, а другата, която осигурява работата на съответните машини”, коментира министър Карадимов.
“Невъзможното” е сторено
Той обясни, че този въпрос не е повдиган по време на кампания, тъй като това щяло да предизвика обвинения, че служебният кабинет подлага под съмнение машинния вот. Карадимов допълни, че правителството е направило “невъзможното”, за да осигурят 3500 проверени машини.
Снимка: Архив
Среднощни съобщения
“Защото експертите на изпълнителната власт, които бяха в помощ на ЦИК, на моменти бяха безпомощни пред своеволията на две частни фирми. Не може министър на електронното управление да ми праща съобщение в 2,30 ч през нощта, стоейки лично в склада, докато се проверяват машините, защото без неговото присъствие там, нямаше да бъдат проверени и 1/10 от тези машини”, посочи Карадимов.
Той обясни, че е необходимо машините да бъдат съхранявани в държавен склад, кодът да бъде собственост на държавата и контролът да бъде осъществяван ефективно от държавата.
Ако има нарушения, са сврзни със СИК
Информацията и сигналите, които излизат в последните дни във връзка с провеждането на изборите, се основават на видеонаблюдението, което изпълнителната власт е осигурила и ако има нарушения, те са свързани с дейността на секционната избирателна комисия, каза още Росен Карадимов.
Дописването на протоколи, неотчитането на бюлетини или други действия са дейности на секционните избирателни комисии и изпълнителната власт няма никакви правомощия по отношение на тяхната дейност, а вътрешната саморегулация в секционните избирателни комисии е поверена на политическите партии, които имат свои представители в тях.
“Ангажиментът на изпълнителната власт опира до това да бъде инсталирано устройството за видеонаблюдение, то да работи безотказно, след което да поеме записите, да ги обработи и предаде на ЦИК”, поясни Росен Карадимов.
Чуйте още от думите на Росен Карадимов в прикачения звуков файл.