Има ли реална опасност от глобален катаклизъм? Какви са истинските причини за глобалното затопляне? Как универсалните закони на физиката влияят не само върху предметите във Вселената, но и върху функциите на човешкото тяло – начина, по който мислим и взаимодействаме с природата? Каква е ролята на светлината за функционирането на клетките ни и до каква степен синята светлина от екраните вреди, особено на подрастващите?

Тези въпроси стават все по-актуални в нашия динамичен и технологично зависим свят. Именно те са в основата на научните изследвания и професионалните търсения на един от най-успешните български учени – проф. д-р Илия Русев. След впечатляваща кариера в НАСА, участие в революционни проекти като изграждането на най-големия слънчев телескоп в света и години работа в световноизвестни научни институти, проф. Русев избира да се завърне в България, за да вдъхнови новото поколение изследователи.

„Светлината е не само източник на живот, но и ключов фактор за здравето и развитието на човешкия организъм“, сподели в интервю за Дарик радио проф. Русев. Изследванията му показват, че синята светлина от екраните на електронните устройства може да доведе до сериозни физиологични промени, като повишаване на кръвната захар, нарушения в съня и негативни последствия за развитието на подрастващите.

„Колкото повече изследваме тези взаимодействия между физиката и биологията, толкова повече разбираме значението на естествената светлина и нейната роля в поддържането на здравословния баланс на организма“, добави той.

Навлизането на изкуствения интелект (ИИ) вече трансформира традиционното образование. Според проф. Русев, обаче, е необходимо да има строги етични стандарти при обучението и използването на ИИ. „Какви данни предоставяме за обучение на ИИ е от ключово значение. Липсата на регулация може да доведе до опасни последици, ако тези технологии попаднат в ръцете на безотговорни хора“, предупреждава той.

„Технологиите трябва да допълват човешкия потенциал, а не да го заменят. Важно е да осъзнаем, че етиката и отговорността вървят ръка за ръка с иновациите“, подчерта още в ефира на Дарик радио проф. Русев.

Климатичните промени са друг фокус в изследванията на проф. Русев.

„Слънчевата активност е важен фактор за глобалното затопляне, но човешката дейност също има значителен принос. Ключът е в това да намалим нашия отпечатък върху природата и да се подготвим за неизбежните промени“, каза той.

„Физиката е не просто наука, а инструмент за разбиране на законите на вселената и тяхното влияние върху живота на Земята. Насърчавам младите хора да следват любопитството си и да не се страхуват да търсят отговори на големите въпроси“, допълни проф. Русев.

Той изнесе увлекателен бинарен урок пред учениците от Основно училище „Кочо Честеменски“ в Пловдив. Посещението му бе част от инициатива на ръководството на училището, целяща да вдъхнови младите хора да обикнат физиката – предмет, който често е недооценяван и избягван от учениците поради усещането, че няма перспективи за развитие.

След часа, децата зададоха въпроси към учителите си за университетите, в които могат да изучават физика и астрономия. 

Цялото интервю на Искра Койчева с проф. д-р Илия Русев чуйте в звуковия файл.