В доклад на най-големия орган за сигурност в света се изразява "сериозна загриженост" относно предполагаемото лошо отношение към десетки хиляди украинци в така наречените филтриращи центрове, създадени от Русия в Украйна, предаде БГНЕС.
Захарова: САЩ са предавали на Киев разузнавателни данни за удари по Донбас
"Има сведения, които сочат, че в такива центрове хората са подлагани на жестоки разпити и унизителни претърсвания на тялото", се казва в доклада от 115 страници, който нарича създаването на такива центрове "тревожно" развитие. В доклада се допълва, че лицата, за които е установено, че са сътрудничили на Киев, "често просто изчезват", а за някои от тях се твърди, че са прехвърляни в контролирани от Русия територии, където са задържани или дори убивани.
Докладът се основава на мисия на трима експерти на Организацията за сигурност и сътрудничество в Европа (ОССЕ), която обхваща войната в Украйна от 1 април до 25 юни.
Северодонецк вече е боядисан в руски цветове
Това е втората мисия на ОССЕ след подобна, обхващаща периода от нахлуването на 24 февруари до 1 април. Още предишната мисия установи "ясни модели на нарушения на международното хуманитарно право".
Втората мисия също така установи "сериозни нарушения на международното хуманитарно право", особено в градовете Буча и Ирпин, които посети. "Следите от изтезания и малтретиране по труповете на убитите цивилни граждани също показват незачитане на принципа на хуманност", се казва в доклада. По време на конфликта многократно са документирани целенасочени убийства, изнасилвания, отвличания и масови депортации на цивилни граждани. "Втората мисия е... сериозно обезпокоена от лошото отношение, на което се твърди, че са подложени украинските цивилни в т.нар. филтриращи центрове", се отбелязва в доклада.
ЕП одобри заем от 1 млрд. евро за Украйна
По данни на Киев и хуманитарни организации десетки хиляди цивилни граждани са докарани в тези центрове в сепаратистката Донецка народна република в Източна Украйна, преди да бъдат депортирани в Русия, се казва в доклада. Според доклада там се записват личните им данни, вземат се пръстови отпечатъци и се копират личните им карти.
Според Евгени Цимбалюк, посланик на Украйна в ОССЕ, на окупираните от Русия територии има около 20 такива съоръжения.
Представителят на Обединеното кралство в ОССЕ Нийл Буш заяви на заседание на базирания във Виена орган, че докладът е "история на ужасите от реалния живот". "Заради действията на руското правителство - правителство на държава, участваща в ОССЕ - този ужас е ежедневие за хората в цяла Украйна", каза той в публикувания си коментар.
"Това е обида за човечеството. Това е самата поквара", обясни той.
ОССЕ е създадена през 1975 г. - в разгара на Студената война - за насърчаване на отношенията между Западния и Източния блок. Понастоящем в нея членуват 57 държави, включително страни от НАТО и съюзници на Москва.
Най-интересните разговори от ефира на Дарик слушайте в подкаста на радиото в Soundcloud, Spotify, Apple Podcasts и Google Podcasts
Следете най-актуалното от деня на страницата ни във Фейсбук
За забавни видеа ни последвайте в TikTok
Следвайте ни и в Инстаграм
Още по темата
- Путин: Изстреляната срещу Украйна балистична ракета е със среден обсег
- Инструктираха по телефона Мария Захарова да не коментира удара с междуконтиненталната ракета (ВИДЕО)
- Русия изстреля междуконтинентална балистична ракета срещу Украйна (ОБНОВЕНА)
- Работи ли нелегално руско консулство в централата на БСП във Варна?