Старт на официално разследване срещу изпълнителния директор и основател на Телеграм Павел Дуров. То е за организарана престъпна дейност в социалната платформа. Дуров е обвинен, че не е бил осъществяван контрол за ограничаване на екстремистките и престъпни дейности в мрежата. Той беше арестуван по-рано тази седмица на летището в Бурже.
Дуров беше пуснат под гаранция от 5 милиона евро, но е длъжен да се явява пред властите 2 пъти седмично и няма право да напуска територията на Франция. 39-годишният руски милиардер е и френски гражданин. Част от престъпленията, за които Дуров ще се разследва са:
- съучастие в администрирането на онлайн платформа, позволяваща извършването на незаконни транзакции от организирана банда
- отказ от комуникация с властите
- съучастие в организирано престъпно разпространение на сексуални изображения на деца
Цензура?
Във Франция започването на официално разследване не означава, че лицето е виновно или че непременно трябва да бъде съдено, но показва, че съдиите смятат, че има достатъчно основания за разследване.
Засега официален коментар от Дуров няма, адвокатът му обаче твърди, че Телеграм спазва всички законови разпоредби. Той добави, че е „абсурдно“ да се предполага, че клиентът му може да бъде замесен „в престъпни действия, които не го засягат нито пряко, нито косвено“.
Световните анализатори посочват, че е безпрецедентно собственик на платформа на социална медия да бъде арестуван заради начина, по който се използва тази платформа. Това разпали ожесточен дебат онлайн за свободата на словото и отговорността. Различни публични личности изразиха мнение.
Илон Мъск, собственик на X, бившият Туитър, защити Дуров, като заяви, че става дума за цензура. Той призова за освобождаването на руснака.
Крис Павловски, основател на противоречиво приложение за споделяне на видеоклипове, наречено Rumble, заяви, че е избягал от Европа след задържането на Дуров.
Френският президент Еманюел Макрон заяви по-рано тази седмица, че Франция е дълбоко ангажирана със свободата на словото и че решението за задържането на Дуров „по никакъв начин не е политическо“.
От Кремъл пък коментираха, че без „сериозна доказателствена основа“ обвиненията могат да се разглеждат като акт на „сплашване“ срещу голяма технологична компания с политически цели.
Telegram се класира като една от най-големите платформи за социални медии. Ръстът на последователите й е космически, вече броят е близо милиард. Тя е създадена през 2013 г. и е особено популярна в Русия, Украйна и други държави от бившия Съветски съюз, както и в Иран.
Преди дни Би Би Си разкри, че Telegram многократно е отказвала да се присъедини към международни програми, насочени към откриване и премахване на материали, съдържащи насилие над деца в интернет.