Кремъл винаги има своите начини, особено що се отнася до лансиране на своята пропаганда. След нахлуването в Украйна Москва засили усилията си за разпространение на идеите си в чужбина с помощта на социалната мрежа Telegram. Изданието "Новая газета. Европа" твърди, че въпреки факта, че ЕС и САЩ блокираха Sputnik и RT заради "систематично манипулиране на информация и дезинформация", проправителствените медийни ресурси откриха вратичка, която им позволи да увеличат аудиторията си в чужбина 2,3 пъти за две години война. Според данните на изданието близо 800 са каналите в Telegram, които действат активно за пропагандиране.

Те са в чуждестранния сегмент на Telegram, които подкрепят президента Владимир Путин и се четат от 15,7 милиона потребители. Москва пък дава близо 4 млрд. рубли за пропагандата си онлайн, която включва и руски блогъри.

След началото на войната в Telegram се появиха няколко копия на Sputnik на испански и нов "Sputnik Литва". Многократно блокираният англоезичен RT вече може да бъде намерен като rtnews_unc3, а документалният канал като rtdocumentary_unc. Вратичките на Кремъл явно са много. През 2023 г. публикациите им общо са получавали средно 8,3 милиона гледания на ден, пише "Новая газета. Европа".

В Messenger също са създадени мрежи,  най-голямата от които е InfoDefense -свързана с пропагандиста Юрий Подоляка. Има съдържание на десетки езици, посочва още разследването на "Новая газета. Европа".

Surf Noise, немският проект "Дружба", HeilUkraine, UkrLeaks – са само част от другите медии, които изданието описва. Стоте най-цитирани ресурса на тези канали включват "военни кореспонденти", пропагандисти и медии от Русия. Сред тях са "Рибар" (Михаил Звинчук), близък до Министерството на отбраната, телевизионните водещи Руслан Осташко и Сергей Мардан, z-блогърите Александър Коц и Юрий Котенок, както и Спутник, ТАСС и РИА Новости.

Почти половината от руските блогъри пък са се регистрирали в Telegram след старта на войната на 24 февруари 2022 г. Те разпространяват митове за американските биологични лаборатории и трафика на деца в Украйна, а също така говорят за борбата на Путин с "дълбоката държава". В Германия например има почти 125 прокремълски медии и блогъри. Руската пропаганда се разпространява и в страните от бившия СССР, особено активно в Молдова, Беларус и Армения.

Според учени, цитирани от "Новая газета. Европа", целта на Путин е да легитимира наратива си и в мейнстрийм медиите, но преди това да запълни цялото пространство по различните платформи със своите послания.