Повече от осем месеца прокуратурата разследва дали Кирил Петков е излязъл от сдружение ”Да запазим Корал” с подправен от Лена Бориславова подпис на председателя на неправителствената организация Атанас Русев, става ясно от съобщение на държавното обвинение.

Благодарение на излизането му от “Да запазим Корал”, Петков става министър на икономиката в първия служебен кабинет, назначен от президента Румен Радев през есента на 2021 г. По-късно присъствието му в служебното правителство дава старт на политическия проект “Продължаваме промяната”.

Участието на Петков в сдружението не му позволява да заема министерско кресло по силата на чл.19 ал.7 на Закона за администрацията, чиито текст посочва, премиерът, министрите и зам.-министрите не могат да са членове на орган на управление или контрол на юридическо лице с нестопанска цел, търговско дружество или кооперация.

Според журналистическо разследване на сайта “Биволъ” подписите под документа, удостоверяващ, че той вече не е член на ръководството на неправителствената организация са фалшифицирани от Лена Бориславова в качеството ѝ на адвокат, а това, освен престъпление, означава и че Петков е станал министър на икономиката в нарушение на българското законодателство.

Според председателя на “Да запазим Корал” Атанас Русев било изготвено пълномощно от негово име, както и протокол от заседание на сдружението, а целта била Кирил Петков да бъде освободен навреме като член на Управителния съвет на гражданската организация, за да може да стане министър в служебното правителство на Румен Радев, безпрепятствено.

Пред бТВ Русев заяви, че не познава Лена Бориславова и останал изненадан, след като разбрал, че от негово име тя си е извадила пълномощно, за да представлява сдружението. Русев уточни и че към онзи момент не е провеждано заседание на Управителния съвет за освобождаване на Кирил Петков. Мълчанието си до момента Русев обясни с това, че не е допускал, че ще получи справедливост, докато Петков е във властта.

Замесен ли е бившият шеф на парламента Никола Минчев?

Пред общественото радио Русев уточни, че освен Бориславова в съставянето на документи с невярно съдържание, е замесен и бившият председател на Народното събрание Никола Минчев, който също е част от ПП. Никола Минчев отрече да е замесен в казуса.

Пашата и Бойко Борисов, спомена Кирил Петков

Днес последва реакция и от страна на Кирил Петков. В пост в своята фейсбук страница съпредседателят на ПП  замеси в казуса и имената на Румен Николов-Пашата и лидера на ГЕРБ Бойко Борисов:

“През февруари 2022, тогава като премиер, подадох списък от 19 лица на Иван Гешев - в този момент главен прокурор. В списъка е и Румен Николов – Пашата – една от водещите фигури на СИК, приятел и съдружник в много начинания на Бойко Борисов. В същия ден, в който списъкът е подаден на прокуратурата от мен и Лена Бориславова, същият този Атанас Русев, който тази сутрин така артистично се възмущаваше от „неправдите“, ми звъни ядосан и ми казва, че не е трябвало да слагам Пашата в моя списък.

Аз му отговорих, че никой не е над закона и съм станал премиер точно за да променя дълбоката държава и че хора като Пашата трябва за бъдат разследвани от органите на реда. Той се ядоса и затвори телефона”.

По-нататък Петков уточнява, че след това Русев се обадил на баща му, който познавал от Корал и му крещял с въпроса “защо Петков е сложил Пашата в списъка от 19 потенциални престъпници на дълбоката държава”.

Накрая Петков задава въпроса:

“И сега питам - кой е реално Атанас Русев и на чии интереси служи? Кой го активира в този добре готвен по предварителен сценарий скандал точно в този момент?”

От Софийската районна прокуратура днес уточниха, че е образувано разследване по случая още на 11 август м.г., като вече са разпитани десет свидетели и са проведени оперативно-издирвателни мероприятия. 

“В хода на разследването са установени данни за извършване и на други документни престъпления – съставяне и използване на неистински документи, представени пред Агенция по вписванията. В тази връзка предстоят и още разпити на лица, имащи отношение към извършените действия, както и приобщаване на техни сравнителни образци на подписи и почерк”, се посочва в съобщението на прокуратурата.

От държавното обвинение уточняват и че се очаква изготвянето на съдебно-графическа и техническа експертизи, след което наблюдаващият прокурор ще прецени дали да привлече като обвиняеми “лица, спрямо които се съберат доказателства за участие в документни и други престъпления”.

Лена Бориславова не коментира казуса.

На 9 февруари парламентът прие забрана на строителството в 500-метрова зона около черноморските плажове Иракли, Карадере и Корал чрез промени в Закона за устройството на Черноморското крайбрежие. Вносители бяха Кирил Петков и Христо Иванов от ПП-ДБ, лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов и съпредседателят на ДПС Делян Пеевски. Борисов тогава заяви, че законът е приет по молба на Кирил Петков, а опозицията обърна внимание, че са избрани 3 плажа, а е отхвърлен предложеният от "Възраждане" списък с още 41.