Съмишлениците Виктор Орбан и Доналд Тръмп са напът да затвърдят дружбата и финансово. Унгарският премиер се готви да поднесе голям политически подарък на бившия президент на САЩ и кандидат на републиканците за държавен глава. Това се съобщава в материал на европейското издание Politico.
Медията твърди, че Орбан е измислил начин да позволи на Тръмп, ако спечели вота през ноември, да се измъкне от заема от 50 млрд. долара, който САЩ, Европейският съюз и лидерите на Г-7 предложиха на Украйна неотдавна. Това ще освободи Доналд Тръмп от отговорност и ще му позволи да твърди, няма да даде на Украйна нито цент. Официална стъпка към този ход вече имаше, припомнят от Politico. Унгария блокира заем на стойност 35 млрд. евро от ЕС за Киев, обезпечен с печалбите от замразените руски активи. Причината е, че той включва ключова промяна в режима на санкции срещу Москва, с която Будапеща не е съгласна. На 8 октомври Унгария потвърди, че ще задържи отпускането на заема, докато САЩ изберат следващия си президент.
Заемът от 50 млрд. долара, за който Г-7 се договори още през юни, ще бъде изплатен изцяло с извънредните печалби, генерирани от руски активи на стойност над 250 млрд. долара - те бяха блокирани в западните държави след началото на войната през 2022 г., а Европа държи по-голямата част от средствата.
САЩ настояват, че ЕС трябва да удължи срока за подновяване на санкциите срещу Русия до поне 36 месеца. Съгласно настоящите правила санкциите на ЕС се подновяват на всеки 6 месеца, което увеличава вероятността една държава да размрази активите. Според правилата на ЕС всички 27 държави членки трябва да одобрят промени в правилата за санкциите, ако има такива.
„Ако не се справим (с удължаването на срока на санкциите), това ще струва на ЕС, включително на Унгария, повече пари“, казва дипломат от ЕС пред Politico, пожелал анонимност. Разходите на европейските страни, включително Унгария, ще бъдат по-високи, отколкото ако САЩ се присъединят към споразумението. „На тях (Унгария) не им пука дали Европа ще трябва да плаща повече. Става дума за това да се помогне на Тръмп“, казва друг дипломат от Брюксел.
Ако Брюксел и Вашингтон съвместно гарантират заема от 35 млрд. евро, а Тръмп бъде преизбран за президент, той ще бъде обвързан с обслужването на кредита в продължение на години. Но ако заемът бъде одобрен без САЩ, републиканецът няма да има такова задължение. Блокирането на заема от страна на Орбан е последният пример за сближаване на позициите между Тръмп и унгарския премиер, които се срещнаха още през юли в Мар-а-Лаго, Флорида. В разговор с журналисти в Брюксел Орбан заяви, че ако Тръмп надделее над Камала Харис през ноември, самият той ще отвори „няколко бутилки с шампанско“.
Тъй като Орбан заплашва да използва правото си на вето в Брюксел, САЩ дадоха сигнал, че обмислят да участват в заема - макар и със значително по-ниска сума - дори ако ЕС не може да удължи периода на санкциите, казва трети дипломат от ЕС и служител на Европейската комисия. Един от вариантите предвижда Вашингтон да предостави 5 млрд. долара, което приблизително се равнява на размера на руските активи, които държи в страната - и все пак ще остави Европа да плати по-голямата част от сметката. Служителят на Комисията смята, че САЩ не искат да пристигнат „с празни ръце“ на срещата на финансовите министри от Г-7 във Вашингтон в края на октомври, на която вероятно ще се решат дребните детайли по заема от 50 млрд. долара.
Неотдавна и Япония загатна, че може да се оттегли от заема, ако САЩ не участват в него. Развръзка по темата се очаква в края на седмицата, когато в Брюксел ще се проведе Европейски съвет. Ако Унгария откаже да отстъпи по отношение на продължителността на санкциите, ЕС вероятно ще финализира заема при свои собствени условия, тъй като бюджетните му правила улесняват значително одобряването на плащането от националните столици преди края на годината.